kpb

Premiera psychologiczna: Znikasz

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
Znikasz (reż. Peter Schønau Fog
)
- pokaz filmu i dyskusja

środa, 25 kwietnia 2018, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

W środę, 25 kwietnia, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Premier psychologicznych - pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji o kondycji psychicznej człowieka. W programie nominowany do sześciu nagród Duńskiej Akademii Filmowej dramat Znikasz Petera Schønau Foga.

 

Znikasz w reżyserii Petera Schønau Foga to opowieść o mężczyźnie, który z powodu guza mózgu niemal z dnia na dzień staje się zupełnie innym człowiekiem, raniąc przy tym swoich bliskich i dopuszczając się przestępstw. Fenomenalne kino, które stawia pytanie o to, na ile jesteśmy podporządkowani własnej biologii, a na ile świadomie kierujemy się własną wolą. Na ekranie Nikolaj Lie Kaas (Wybawienie), Trine Dyrholm (Komuna) oraz w jednej z ostatnich ról Michael Nyqvist (Colonia).

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - studentki V roku psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzące filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

 

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to nowy cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. 

 

BILETY: 20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

ZNIKASZ | DU FORSVINDER
reż. Peter Schønau Fog, Dania/Szwecja 2017, 117'

Nagrody Duńskiej Akademii Filmowej Robert 2018: 5 nominacji - najlepsza aktorka (Trine Dyrholm), najlepszy aktor (Nikolaj Lie Kaas), najlepszy scenariusz adaptowany (Peter Schønau Fog), najlepsza scenografia, najlepszy dźwięk

Sympatyczny i spokojny dyrektor szkoły zaczyna zmieniać się nie do poznania. Staje się nieobliczalnym, działającym poza prawem i budzącym strach psychopatą. Po jednym z ekscesów mężczyzna spada z klifu, a lekarze odkrywają u niego guza mózgu, który doprowadził do zmiany osobowości. Bohater musi jednak zostać rozliczony za swoje czyny. Powstaje dylemat, czy choroba może być usprawiedliwieniem dla popełnionych przestępstw.

 

ZWIASTUN:

 

PROWADZENIE:

Anna Nicieja – studentka V roku psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadzi w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – studentka V roku psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD, prowadzi również w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka. 

 

PATRONI MEDIALNI:  

        

 

Bookmark and Share

archiwum