kpb

Future Shorts: Spring Season 2016

wtorek, 24 maja 2016, godz. 20.45
| Tuesday, May 24, 2016, 8.45 p.m.Zapraszamy na wiosenną odsłonę festiwalu filmów krótkometrażowych Future Shorts. W programie znalazło się siedem świeżych i intrygujących produkcji z różnych stron świata, prezentujących odmienne gatunki i formy filmowe. Widzowie Festiwalu wybiorą w drodze głosowania zwycięski film.

Czy jedno przypadkowe wydarzenie może mieć wpływ na całe nasze życie? Bohaterowie, których losy widzowie zobaczą na ekranie, wydają się odpowiadać na to pytanie twierdząco. Nieważne czy chodzi o niewinny romans z koleżanką z branży hotelowej, utratę bliskiej osoby, czy nagły przebłysk geniuszu na kacu w trakcie rodzinnego lunchu - każde zdarzenie może stanowić punkt zwrotny w życiu człowieka, po którym nic już nie będzie takie samo.

W programie wiosennej edycji Future Shorts znalazły się produkcje wyróżniane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes, Clermont-Ferrand oraz na festiwalu Sundance czy na London Short Film Festival.

// Future Shorts is back with an exciting selection of some of the best short films from around the world! On Tuesday May 24th we will show seven short films from all over the world: Edmond (Winner: Sundance, BAFTA), Leidi (Winner: Cannes Palm D'Or), Home Suite Home (Winner: Eindhoven), Sunday Lunch (Winner: Clermont Ferrand), A Hole in My Heart (Nominated: BFI, Raindance), Perfection Is Forever and featuring Fast Lane by Rationale. (click here for English programme)

Filmy prezentowane z polskim napisami
oraz w angielskiej wersji językowej lub z angielskimi napisami.
| All the films will be shown in English version or with English subtitles.

BILETY | TICKETS:
16 zł (normalny | regular)
14 zł (ulgowy | discount)

PROGRAM:
(łączny czas trwania: 83'):

HOME SUITE HOME
reż. Jeroen Houben, Holandia/Francja 2016, 14'

Eindhovens FF 2015: Best Screenplay
Ludwig jest starzejącym się inspektorem hotelowym, który każdą noc spędza w innym mieście. Podczas wizyty w Paryżu przypadkowo wpada na młodą panią inspektor, Stellę. Skutki tego spotkania będą sygnałem, na który Ludwig czekał całe życie.

LEIDI
reż. Simón Mesa Soto, Wielka Brytania/Kolumbia 2014, 16'

Cannes FF 2014: Palme d'Or - Best Short Film
Chicago IFF 2015: Best Short Film, Best Narrative Short Film
London Short Film Festival 2015: Best UK Short

Leidi mieszka z matką i dzieckiem. Jej chłopak Alexis zniknął parę dni wcześniej. Leidi dowiaduje się, że widziano go z inną dziewczyną. Bohaterka nie spocznie, dopóki nie odnajdzie ojca swojego dziecka.

SUNDAY LUNCH | LE REPAS DOMINICAL
reż. Céline Devaux, Francja 2015, 13' (animacja)

Chicago IFF 2015: Silver Hugo - Best Animated Short
Cannes FF 2015: Palme d'Or - Best Short Film (nominacja), Queer Palm - Short Film (nominacja)
César Awards 2016: Best Short Film - Animation
Clermont-Ferrand ISFF 2016: SACD Award - Best French Speaking Animation, Special Jury Award - National Competition

Niedziela. James obserwuje swoją rodzinę podczas obiadu. Zadają mu pytania, jednak nie słuchają odpowiedzi. Dają mu rady, lecz sami się do nich nie stosują. W jednej chwili są mili, w drugiej wymierzają mu policzek. To normalne - to przecież rodzinny niedzielny obiad.

PERFECTION IS FOREVER
reż. Mara Tirfu, Rumunia/Wielka Brytania 2015, 18’ (film dokumentalny)

Jihlava IDFF 2015: Silver Eye Award - Best Short Documentary (nominacja)
Czy Supermanowi wypada palić papierosy? Ten pełen intymności dokument przedstawia kulisy zawodu Supermana, z którym można zrobić sobie zdjęcie na Hollywood Boulevard.

RATIONALE – FAST LANE
reż. Luke Monaghan, Wielka Brytania 2015, 3' (teledysk)

Starszy mężczyzna próbuje utrzymać się na powierzchni życia, mierząc się z trudami codzienności. Muzyczna podróż, w której słychać wpływy od Morrisseya po Drake'a.

A HOLE IN MY HEART | UN CREUX DANS MON COEUR
reż. Mees Peijnenburg, Holandia/Francja 2015, 9'

Berlin IFF 2015: Crystal Bear - Generation 14plus - Best Short Film (nominacja)
19-letni Henri traci brata w wypadku samochodowym. Niektóre wydarzenia zamieniają wszystko w ciszę. I nic nie ma już sensu. Jak gdyby wszystko się zacięło i rozpadło na kawałki.  

EDMOND
reż. Nina Gantz, Wielka Brytania 2015, 10' (animacja)

British Independent Film Awards 2015: Best British Short (nominacja)
BAFTA Awards 2016: Best British Short Animation
Sundance FF 2016: Short Film Jury Prize - Animation; Short Film Grand Jury Prize (nominacja)
SXSW FF 2016: SXSW Grand Jury Award - Animated Short (nominacja)

Edmond udaje się w podróż w głąb siebie, by dociec genezy swoich skłonności. Analizuje swoje zachowania, poczynając od dorosłości, przez młodzieńczy czas miłosnych podbojów, momenty zawierania dziecięcych przyjaźni, poznawanie pierwszych zabawek, kończąc na doświadczeniach z wnętrza matczynego brzucha.


WYNIKI GŁOSOWANIA WIDZÓW

HOME SUITE HOME: 17 głosów 
LEIDI: 2 głosy 
SUNDAY LUNCH: 6 głosów
PERFECTION IS FOREVER
: 4 głosy
RATIONALE – FAST LANE
: 3 głosy
A HOLE IN MY HEART
: 4 głosy
EDMOND
: 1 głos


SPOT:Future Shorts to największy festiwal filmów krótkometrażowych na świecie: 6 kontynentów, 90 krajów, ponad 300 miast. W Polsce od 2007 roku.

Festiwal został stworzony w 2003 jako globalna platforma prezentacji krótkiego kina. Odbywa się w cyklu sezonowym (4 rocznie), a każda jego edycja gromadzi niemal 50-tysięczną widownię. Na programy kolejnych odsłon składają się najważniejsze światowe produkcje; filmy fabularne, dokumenty i animacje. W ten sposób powstają unikatowe zestawy, z których publiczność na całym świecie wybiera zwycięski tytuł.ORGANIZATORZY:
Futureshorts Poland
Fundacja Ad Arte
Kino Pod Baranami
Bookmark and Share

archiwum