kpb

Dojrzałe Kino - Florencja i Galeria Uffizi (2D)


środa, 11 maja 2016, godz. 11.00 (Sala Czerwona)
środa, 11 maja 2016, godz. 11.15 (Sala Niebieska)
W środę (11 maja) o godzinie 11.00 (oraz 11.15 na drugiej sali) zapraszamy na wielowymiarową, angażującą zmysły i wyobraźnię multimedialną podróż przez renesansową Florencję i zbiory jego najsłynniejszego muzeum, tytułową Galerię Uffizi, w którym zgromadzono najwybitniejsze dzieła sztuki staro- i nowożytnej.

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym filmie. Oczekiwanie na seans umila widzom drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciasteczka.

Gospodarzem cyklu filmowych spotkań seniorów jest pani redaktor Maria Malatyńska, która wygłosi krótką prelekcję do filmu, a po projekcji poprowadzi dyskusję

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl .

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku! 

BILETY dla seniorów: wyjątkowo 20 zł


FLORENCJA I GALERIA UFFIZI (2D) | FIRENZE E GLI UFFIZI (2D)
reż. Luca Viotto, Włochy 2015, 95’
(w języku angielskim z polskimi napisami)

Florencja - stolica skąpanej w słońcu Toskanii, jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miast Europy. Spacer jego ulicami przypomina wizytę w muzeum pod gołym niebem. Twórcy filmu Florencja i Galeria Uffizi dołożyli wszelkich starań, by za pomocą najnowszej technologii, a także zdjęć lotniczych - nie tylko wiernie odwzorować unikatowe doświadczenie bezpośredniego obcowania ze sztuką i architekturą, lecz także je pogłębić i wzbogacić.

Trasa wiedzie przez takie miejsca, jak Kaplica Brancaccich, Muzeum Narodowe Bargello, Pałac Medyceuszy, Katedra Santa Maria del Fiore, Pałac Vecchio, Galeria Akademii, Most Złotników, Piazza della Signoria oraz wąskie i malownicze uliczki historycznego centrum Florencji.

Kluczową częścią filmu jest wkroczenie w przestrzenie Galerii Uffizi. Na progu przywita widzów profesor Antonio Natali, dyrektor muzeum do 2015 roku, który przybliży kilka dzieł sztuki, m.in. znakomite Doni Tondo (Święta Rodzina z małym św. Janem) Michała Anioła czy Zwiastowanie Leonarda da Vinci. Prawdziwą rewelacją jest pokazanie procesu renowacji wczesnego obrazu geniusza renesansu, Pokłonu Trzech Króli – dzieła o niezwykłej wymowie i historii, którego wieloletnia restauracja zakończyła się w tym roku. Widzowie filmu będą więc jednymi z pierwszych, którzy będą mieli okazję obejrzeć je w pełnej krasie. Przewodnikiem po muzeum został sam Wawrzyniec Medyceusz, zwany Wspaniałym (grany przez Simona Merrellsa) – władca Florencji, poeta, a przede wszystkim mecenas takich artystów, jak Sandro Botticelli, Michał Anioł i Leonardo da Vinci.

Wśród ponad 150 zaprezentowanych na ekranie z najwyższą pieczołowitością dzieł sztuki znalazły się arcydzieła takich artystów, jak Raffaello, Tycjan, Piero della Francesca, Donatello czy Caravaggio. Dodatkowo, 27 spośród nich (m.in. Wiosna i Narodziny Wenus Sandro Botticellego oraz Głowa Meduzy Caravaggia) przedstawiono w postaci trójwymiarowej.

Nad filmem pracował 42-osobowy międzynarodowy zespół profesjonalistów, zaś nadzór naukowy sprawował Arturo Galansino, znawca renesansu, kurator Royal Academy w Londynie i nowo mianowany dyrektor Fundacji Strozzi we Florencji. Florencja i Galeria Uffizi znalazł się na pierwszym miejscu włoskiego box office w pierwszych dwóch dniach po premierze, zyskując uznanie widowni i krytyków.zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

          


PARTNERZY:

          

     

            
        
Bookmark and Share

archiwum