kpb

52. Krakowski Festiwal Filmowy

52. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
28 maja - 3 czerwca 2012


Krakowski Festiwal Filmowy to międzynarodowa impreza oferująca widzom najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z całego świata. Podczas 7 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć ok. 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych, takich jak retrospektywy twórców, pokazy tematyczne, projekcje archiwalne. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Krakowski Festiwal Filmowy co roku odwiedza ok. 500 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

Program festiwalu dzieli się na dwie sekcje: konkursową i pozakonkursową.
Sekcję konkursową stanowią filmy z lat 2011-2012.

Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych - najnowsze dokumenty z całego świata prezentowane w Polsce premierowo;
Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych - filmy krótkometrażowe: animacje, dokumenty, krótkie fabuły;
Konkurs polski - najnowsze polskie animacje, dokumenty i krótkie fabuły. 

Łączna pula nagród konkursowych to 220 000 złotych, wśród których najważniejsze to przyznawane reżyserom: Złoty Smok w kategorii filmu krótkometrażowego, Złoty Róg dla zwycięskiego filmu dokumentalnego oraz Złoty Lajkonik dla najlepszego filmu w konkursie polskim. Filmy konkursowe zostały w tym roku wybrane z liczby 2475 zgłoszeń.



Tegoroczna sekcja pozakonkursowa to jedenaście cykli tematycznych, w których prezentujemy produkcję światową, jak również rodzimą, filmy zarówno nowe jak i starsze. Przypominamy twórczość uznanych filmowców, ale także prezentujemy debiutantów.

Retrospektywa Heleny Třeštíkovej - tegoroczną nagrodę Smoka Smoków otrzyma autorka ponad 50 filmów dokumentalnych i laureatka imponującej listy międzynarodowych festiwali filmowych. W ramach retrospektywy zobaczymy m. in. słynnego „René” - zwycięzcę Europejskiej Nagrody Filmowej i rezultat 20-letniej pracy. Film, który rozpoczął kontrowersyjną przyjaźń pomiędzy reżyserką a jej bohaterem, wieloletnim recydywistą.
Spojrzenie na Włochy - przegląd najnowszych filmów dokumentalnych kinematografii włoskiej, która jest gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu. W sekcji zobaczymy m.in.: historię płatnego mordercy z pogranicza amerykańsko-meksykańskiego, poruszającą opowieść o tym, jak trudno pogodzić rolę kobiety sukcesu z rolą dobrej matki, poznamy także rockową scenę neapolitańską.
Krakowskie premiery dokumentalne - najnowsze dokumenty, których premiera, często światowa, ma miejsce właśnie w Krakowie. W tym roku w wydaniu mocno męskim, poruszającym kontrowersyjne tematy wojny, przynależności kulturowej i erotyzmu. Z równoważącym akcentem kobiecej przyjaźni i piękna.
Dźwięki muzyki - dokumenty z muzyką w roli głównej. Biografie muzyków, historie zespołów i nurtów muzycznych. Koncerty i sesje nagraniowe od kuchni. Nazwiska, które zapełniają stadiony. W tym roku podróż w najdalsze zakątki świata - od Jamajki przez Południową Afrykę i Rosję aż do Londynu czasu Beatlesów.
Gdzieś w Europie - niezwykłe historie zwykłych Europejczyków. Dokumenty, które przeniosą nas do bliższych i dalszych zakątków starego kontynentu. Poruszą, przerażą, zaintrygują, kierując kamerę na to, czego ciągle o Europie nie wiemy.
Short Matters! - prezentacja krótkometrażowych filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej, a wśród nich jej ubiegłoroczny zwycięzca, najnowszy film Terrego Gilliama Świetna rodzina i jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich dokumentów ubiegłego roku Paparazzi Piotra Bernasia.
Laureaci festiwali - filmy, które odniosły międzynarodowy sukces na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, zdobyły uznanie widzów i rozgłos. W przekroju tematycznym od historii emigrantów w zachodniej Europy, przez sport ekstremalny aż po eksplorujący temat poczucia winy i straconych marzeń dokument Petera Torbiörnssona Żegnaj Nikaraguo.
Panorama filmu polskiego - najciekawsze rodzime filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Świetna okazja, by na własne oczy zobaczyć, w jakim kierunku zmierza młoda polska kinematografia oraz poznać nazwiska, o których wkrótce będzie głośno.
Noc etiud studenckich - prezentacja polskich i zagranicznych szkół filmowych. W tym roku: PWSFTViT z Łodzi, warszawska Szkoła Wajdy, WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz włoska Szkoła Filmowa ZeLIG z Bolzano.
Festiwal dzieciom - sekcja filmów dla najmłodszych miłośników kina. Wśród proponowanych tytułów: nowe filmy polskie z programu Polskie Kino Młodego Widza, replika Festiwalu Filmów Dziecięcych GALICJA oraz niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Filmy dla zorganizowanych grup szkolnych oraz pokazy dla całej rodziny.
10. Noc wideoklipów - autorski pokaz oryginalnych, wyróżniających się pod względem realizacji teledysków, jakich nie znajdziecie na YouTube! W tym roku wydanie specjalne z okazji 10 rocznicy.

Najwięcej seansów pozakonkursowych gościć będzie Kino Pod Baranami. Tam zobaczymy między innymi filmy sekcji Short Matters!, prezentującej nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej krótkie metraże ze Świetną rodziną (The Wholly Family), najnowszym filmem Terry'ego Gilliama, i Paparazzi Piotra Bernasia, jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich dokumentów ubiegłego roku, na czele. Kino Pod Baranami będzie również główną lokalizacją dla większości seansów sekcji „Spojrzenie na Włochy” - przeglądu najnowszych filmów dokumentalnych gościa specjalnego festiwalu, kinematografii włoskiej, obrazów prezentowanych w ramach „Panoramy filmu polskiego” oraz sekcji „Dźwięki muzyki”.

* 10 filmów, które trzeba zobaczyć podczas 52. KFF

  

PLAN PROJEKCJI w Kinie Pod Baranami:
-
program szczegółowy
- program skrótowy

Projekcje w KPB we wtorek, 29 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w środę, 30 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w czwartek, 31 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w piątek, 1 czerwca - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w sobotę, 2 czerwca - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w niedzielę, 3 czerwca - wraz z opisami filmów

PLAN PROJEKCJI w PWST:  
- program

Szczegółowy program projekcji festiwalowych - TUTAJ


BILETY I KARNETY


KARNET: 120 zł | 70 zł
(karnet ważny na wszystkie pokazy festiwalowe oprócz ceremonii otwarcia festiwalu, na którą trzeba zakupić osobny bilet oraz gali zamknięcia, na którą obowiązują bilety "0" do odbioru z ważnym karnetem w kasie kina Kijów.Centrum)
KARNET na cykl: 40 zł
(karnet na cykl obowiązuje na wszystkie pokazy w ramach jednego cyklu)
KARNET DZIENNY: 40 zł
(karnet dzienny obowiązuje na wszystkie pokazy w danym dniu)

BILET NA SEANSE PO GODZ. 17.00
12 zł
BILET NA SEANSE DO GODZ. 17.00 
6 zł

Bilet upoważniający do uczestnictwa w otwarciu festiwalu (28.05.2012) kosztuje 20 zł.
Bilet na ceremonię zamknięcia festiwalu (03.06.2012) - 25 zł.

Oficjalna strona KFF: www.kff.com.pl


Miejsca na seanse festiwalowe są nienumerowane.
Rezerwacja i odebranie jej w terminie (do pół godziny przed rozpoczęciem seansu) gwarantuje jedynie miejsce na sali.



SPOT festiwalowy:


Bookmark and Share

archiwum