kpb

FILMOWA KANADA - pokazy filmów reżyserów kanadyjskich

FILMOWA KANADA
- pokazy filmów reżyserów kanadyjskich
w ramach
Dni Frankofonii 2012

18-22 marca 2012

Każdego roku, w marcu, podczas Międzynarodowego Dnia Frankofonii, świętuje się język francuski, którym porozumiewa się 200 milionów osób na całym świecie i który łączy 70 państw zrzeszonych w Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.

Z tej okazji Instytut Francuski w Krakowie organizuje serię imprez prezentujących twórców francuskojęzycznych.

We współpracy z Ministerstwem Współpracy Międzynarodowej, Uniwersytetem Pedagogicznym, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Kinem Pod Baranami, Instytut prezentuje kulturę Kanady.

W filmowym programie znalazły się dwa filmy Denysa Arcanda, zestaw filmowych nowel reżyserów kanadyjskich o Montrealu oraz dwa obrazy „cudownego dziecka” kina kanadyjskiego, Xaviera Dolana.

 *** Zapraszamy do udziału w konkursie dla frankofilów! ***
Kochasz język francuski, interesujesz się kulturą krajów francuskojęzycznych a Międzynarodowy Dzień Frankofonii jest dla Ciebie ważnym wydarzeniem? Sprawdź swoją wiedzę biorąc udział w naszym Quizie i wygraj nagrody!
Szczegóły dotyczące konkursu TUTAJ


PROGRAM:

niedziela, 18 marca, godz. 19.15
UPADEK CESARSTWA AMERYKAŃSKIEGO
| LE DÉCLIN DE L'EMPIRE AMÉRICAIN
reż. Denys Arcand, Kanada 1986, 101’
(z angielskimi i polskimi napisami)

MFF w Cannes 1986: Międzynarodowa Nagroda Krytyki
Nominacja do Oscara 1987 za najlepszy film nieanglojęzyczny
Jesienią, w okolicach Montrealu, czterech mężczyzn i cztery kobiety przygotowują się do wspólnego wypadu na weekend do domku na wsi. Przed wyjazdem rozmawiają o życiu. Te same wydarzenia przedstawione przez kobiety i przez mężczyzn różnią się czasami do tego stopnia, że nie bardzo wiadomo gdzie leży prawda.

poniedziałek, 19 marca, godz. 19.15
INWAZJA BARBARZYŃCÓW
 | LES INVASIONS BARBARES
reż. Denys Arcand, Kanada 2003, 99’
(z polskimi napisami)

MFF w Cannes 2003: najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka - Marie-Josée Croze
Oscary 2004: najlepszy film obcojęzyczny
Remy, pięćdziesięcioletni profesor historii, umiera na raka w podrzędnym szpitalu w Montrealu. Wokół jego łóżka gromadzą się dawni znajomi, krewni i kochanki. Z humorem i pasją rozprawiają o upadku zachodniej cywilizacji i hordach barbarzyńców stojących u jej bram. Stają twarzą w twarz z własnym upadkiem i klęską jaką okazało się ich życie.

wtorek, 20 marca, godz. 19.15
MONTRÉAL VU PAR...
 | MONTRÉAL VU PAR...
reż. Denys Arcand/Michel Brault/Atom Egoyan/Jacques Leduc/Léa Pool/Patricia Rozema, Kanada 1992, 125’
(z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia)

Film składa się z sześciu krótkich nowel na temat Montrealu zrealizowanych przez sześciu kanadyjskich reżyserów: Denys Arcand (Vue d’ailleurs), Michel Brault (La dernière partie), Atom Egoyan (En passant), Jacques Leduc (La toile du temps), Léa Pool (Rispondetemi) i Patricia Rozema (Desperanto).

środa, 21 marca, godz. 19.15
ZABIŁEM MOJA MATKĘ
 | J'AI TUÉ MA MÈRE
reż. Xavier Dolan, Kanada 2009, 96' (z polskimi napisami)

Nastoletni Hubert gardzi swoją matką. Dostrzega jedynie jej niegustowne swetry i kiczowate ozdoby. Oprócz irytującej powierzchowności, matka uwielbia manipulować i wzbudzać poczucie winy. Zdezorientowany przez relację przepełnioną miłością i nienawiścią, która coraz bardziej go prześladuje, Hubert zgłębia tajemnice wieku dojrzewania – przeżywa pierwsze artystyczne odkrycia, zakazane doświadczenia homoseksualne, poznaje smak przyjaźni, wykluczenia.

czwartek, 22 marca, godz. 19.15
WYŚNIONE MIŁOŚCI
 | LES AMOURS IMAGINAIRES
reż. Xavier Dolan, Kanada 2010, 97’(z polskimi napisami)

To pełna energii i emocji opowieść o przyjaźni i miłości, rywalizacji i zdradzie. Bohaterowie, Francis i Marie, są dobrymi przyjaciółmi. Pewnej szalonej nocy spotykają Nicolasa, młodego chłopaka, który właśnie przyjechał do Montrealu. Od spotkania do spotkania, od jednej wspólnie spędzonej chwili do drugiej Francis i Marie stają się coraz bardziej zafascynowani nowym znajomym. Wkrótce zorientują się, że ich obsesja na jego punkcie zamienia się w miłosny pojedynek. Rywalizacja o względy i uczucie Nicolasa zagrozi ich przyjaźni, która jeszcze niedawno wydawała się niezniszczalna.


BILETY:
14 zł
(normalny)
12 zł (ulgowy)


Organizacja:Bookmark and Share

archiwum