kpb

Ruchomy zamek Hauru

tytuł oryginalny: Hauru no ugoku shiro

reżyseria: Hayao Miyazaki

czas trwania: 119 min.
produkcja: Japonia 2004
premiera: 2024-06-21
język: japoński
napisy: polskie
in Japanese with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Wenecji 2004: Złota Osella
MFF w Wenecji 2004 - nominacja: Złoty Lew (Hayao Miyazaki)
Oscary 2006 - nominacja: Najlepszy długometrażowy film animowany (Hayao Miyazaki)


Jeden z najbardziej popularnych filmów Hayao Miyazakiego, który zabiera nas do świata pełnego kontrastów, magii i streampunkowej technologii. Ruchomy zamek Hauru to niezwykła adaptacja powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule, na bazie której japoński mistrz stworzył autonomiczne dzieło w swoim niepodrabialnym stylu.

Nieśmiała Sophie pracuje w sklepie z kapeluszami, należącym niegdyś do jej ojca. Pewnego dnia dziewczyna spotyka tajemniczego mężczyznę, który ratuje ją z opresji, używając swoich czarodziejskich mocy. Zazdrosna o względy młodzieńca wiedźma rzuca na Sophie straszliwą klątwę i przemienia ją w 90-letnią staruszkę. Szukając sposobu na zdjęcie uroku, dziewczyna trafia do ruchomego zamku, należącego do czarodzieja Hauru. Wraz z magiem i jego niezwykłymi towarzyszami, Sophie wyrusza w niesamowitą podróż, podczas której odkrywa siłę przyjaźni, odwagi i miłości. Przekonuje się, że prawdziwe piękno tkwi w ludzkim wnętrzu, a magia jest wszędzie wokół nas.


| When an unconfident young woman is cursed with an old body by a spiteful witch, her only chance of breaking the spell lies with a self-indulgent yet insecure young wizard and his companions in his legged, walking castle.Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 9: Neptun
| Kultowe Kinobranie.


Wcześniej w ramach Przeglądu Filmów ANIMEwanych oraz W krainie Ghibli - pokazy animacji z kultowego studia | Ruchomy zamek Hauru.

Bookmark and Share