kpb

Dzień Kina Polskiego 2022

DZIEŃ KINA POLSKIEGO
piątek, 11 listopada 2022
Kino Pod Baranami

 


W piątek, 11 listopada, polskie kina studyjne obchodzić będą Dzień Kina Polskiego. Tego dnia w całej Polsce odbędzie się wiele seansów, prezentujących różnorodne polskie filmy. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć przedpremierowo trzy filmy: Chrzciny Jakuba Skoczenia, Śubuk Jacka Lusińskiego oraz Kobieta na dachu Anny Jadowskiej.


Ideą Dnia Kina Polskiego jest promocja dobrego, rodzimego kina, które mówi ciekawie i zajmująco, zwłaszcza w szczególnym dniu Święta Niepodległości.


Chrzciny Jakuba Skoczenia to przewrotna komedia o polskiej rodzinie. Jej najstarsza przedstawicielka, babcia Marianna (w tej roli świetna Katarzyna Figura), postanawia wykorzystać chrzciny najmłodszego wnuka do pojednania swoich skłóconych dzieci. Nikt jej w tym nie przeszkodzi - nawet Wojciech Jaruzelski, ogłaszający z telewizyjnego ekranu stan wojenny. W pozostałych członków filmowej familii wcielili się m.in. Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt i Michał Żurawski.


Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami Śubuk to poruszająca historia matki chłopca w spektrum autyzmu, walczącej o prawo do jego edukacji. Tak naprawdę ten film zrobiliśmy trochę z gniewu, bo to jest jakaś paranoja, że to tak wygląda. To nie jest kwestia tego rządu czy poprzedniego - to kwestia systemu, który od czasu wolnej Polski jest cały czas niezmienny z małymi korektami finansowymi - tłumaczy w wywiadach reżyser Jacek Lusiński. W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, wystąpiła Małgorzata Gorol, a wspierają ją Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna.


W filmie Kobieta na dachu pierwsze skrzypce gra Mira - dojrzała położna, niezrozumiana i ignorowana przez otoczenie. Niezwykłą złożoność bohaterki świetne oddaje Dorota Pomykała - wyróżniona nagrodami aktorskimi w Gdyni i Nowym Jorku, na festiwalu Tribeca. Reżyserka Anna Jadowska mówi o filmie: Chciałam przedstawić życie sześćdziesięcioletniej kobiety, która z perspektywy społecznej jest prawie niewidzialna dla innych, a która tak naprawdę ma ciągle życie przed sobą i mierzy się w nim z wielkimi sprawami.


Wszystkie przedpremierowe filmy zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.

 

Zapraszamy również na inne pokazy polskich filmów, które będą prezentowane 11 listopada. W piątkowym repertuarze znalazł się trzymający w napięciu Orzeł. Ostatni patrol Jacka Bławuta, wzruszający Johnny Daniela Jaroszka, polsko-brytyjsko-amerykańska produkcja Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej oraz dwa dokumenty: Simona Natalii Korynckiej-Gruz i Lombard Łukasza Kowalskiego.

 


PROGRAM:

piątek, 11 listopada 2022

16.15 CHRZCINY | THE CHRISTENING
(Jakub Skoczeń) PL 2021, 88’

18.15 ŚUBUK | BACKWARDS
(Jacek Lusiński) PL 2022, 112’
 
20.45 KOBIETA NA DACHU | WOMAN ON THE ROOF
(Anna Jadowska) PL/FR/SE 2022, 96’


BILETY
25 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)


O FILMACH:

CHRZCINY | THE CHRISTENING
(Jakub Skoczeń) PL 2021, 88’

Tofifest 2022 - wygrana: FROM POLAND. Konkurs Polski - Złoty Anioł (Jakub Skoczeń)
Młodzi i film 2022 - wygrana: Nagroda Dziennikarzy - Za film pełnometrażowy (Jakub Skoczeń)


Grudzień, 1981 rok. Marianna (Katarzyna Figura), gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci.


Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

KOBIETA NA DACHU | WOMAN ON THE ROOF
(Anna Jadowska) PL/FR/SE 2022, 96’

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:
Złote Lwy - Udział w konkursie głównym Anna Jadowska (nominacja);
Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca - Dorota Pomykała
Camerimage 2022 - nominacja: Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba - Udział w konkursie (Ita Zbroniec-Zajt)
Tribeca Film Festival 2022: Nagroda za najlepszą rolę (Dorota Pomykała)


Mira (Dorota Pomykała) wstaje wcześnie rano, rozwiesza pranie, gotuje obiad, kupuje pokarm dla rybek i… z nożem kuchennym napada na bank. Mira to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

ŚUBUK | BACKWARDS
(Jacek Lusiński) PL 2022, 112

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - wygrana: Nagrody Indywidualne - Najlepszy scenariusz Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym Jacek Lusiński


Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.


Śubuk to trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas. W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol (Twarz, Magnezja). Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie Ostatnia rodzinaAndrzej Seweryn oraz kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna (Ostatnia Rodzina, Boże Ciało).


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 


ORGANIZACJA
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kino Pod Baranami


WSPÓŁORGANIZACJA
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni


PARTNERZY
Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych – KIPA
Aurora Films
Galapagos Film
Gutek Film
Kino Świat
M2 Films
Next Film
 
 
Projekt finansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Bookmark and Share

archiwum