kpb

Premiera Psychologiczna - Inauguracja sezonu: Silent Twins (Przedpremiera!)

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA - inauguracja sezonu:
SILENT TWINS (reż. Agnieszka Smoczyńska)

przedpremierowy pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 17 października 2022, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 
Po wakacyjnej przerwie do Kina Pod Baranami powraca cykl Premiery Psychologiczne. 17 października, nowy sezon pokazów otworzy nagrodzony na Festiwalu w Gdyni film Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej. Specjalistycznym opracowaniem tytułu zajmą się psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.


Silent Twins to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, autorki Córek dancingu i Fugi. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane, opowiada z lekkością tanecznych kroków, w swoim anglojęzycznym debiucie znów daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką Silent Twins, zrealizowany jest w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, ale nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.


Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli.


Silent Twins swoją energię zawdzięcza również Letitii Wright (Czarna Pantera, serial Czarne lustro) i Tamarze Lawrance (serial Mały topór). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli.

 
Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

 
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

 
O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 
BILETY: 
25 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

SILENT TWINS | THE SILENT TWINS
(Agnieszka Smoczyńska) PL/GB/US 2022, 113’

MFF w Cannes 2022: Nagroda Un Certain Regard (nominacja)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych: Złote Lwy dla najlepszego filmu; nagroda indywidualna ze scenografię - Jagna Dobosz; nagroda indywidualna za muzykę - Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska; Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych


Przejmujący do szpiku kości film Agnieszki Smoczyńskiej (Córki dancingu, Fuga) z Letitią Wright i Tamarą Lawrence w tytułowych rolach. Oparta na reportażu Marjorie Wallace prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, czarnych bliźniaczek z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą.


Odmawiające komunikacji werbalnej z rodziną i rówieśnikami siostry tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. Ich życie toczy się za zamkniętymi drzwiami dziewczęcego pokoju: w wyobraźni, we wspólnych (z wiekiem coraz mniej niewinnych) grach i na kartach książek, które piszą. Historia nastoletniego buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie, gdy normalne życie jest niemożliwe?

 

Premiera filmu: 21 października 2022

 

 

ZWIASTUN:

 

 

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum