kpb

Dojrzałe Kino: Spencer

środa, 24 listopada 2021, godz. 11.00

 

 

Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 24 listopada, tradycyjnie o godzinie 11.00, na ekranie zagości biograficzny film Spencer Pablo Larraína, z Kristen Stewart w roli księżnej Diany. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

W małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Świąteczny pobyt rodziny królewskiej w posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk wyzwoli wyciszone spory i stłumione emocje.


Twórcą filmu Spencer jest chilijski reżyser i producent Pablo Larraín, który znany jest z niekonwencjonalnych filmowych biografii, które w sensie ściśle gatunkowym biografiami właściwie nie są. Również Spencer stanowi - jak informują widzów już napisy początkowe - „opowieść (bajkę) o prawdziwej tragedii”. Larraín nie oddziela mitu Diany od jej życia, a jednocześnie tworzy przejmującą wizję kobiety żyjącej pod wielką, miażdżącą presją.


Autorem scenariusza filmu jest Steven Knight, twórca serialu Peaky Blinders oraz takich produkcji jak Locke, Ugotowany, czy Niewidoczni (za których zdobył nominację do Oscara). W obsadzie znaleźli się: Kristen Stewart (saga Zmierzch, Sils Maria), Jack Farthing (Poldark – wichry losu), Timothy Spall (Pan Turner), Sally Hawkins (Kształt wody) oraz Sean Harris (Król).

Reżyser o filmie: Myślę, że Diana Spencer na zawsze zmieniła paradygmat wyidealizowanych ikon, które tworzy popkultura. To historia księżniczki, która postanowiła nie zostawać królową, bo pragnęła zbudować własną tożsamość. To bajka przenicowana.

 

Gospodynią spotkania wokół filmu Spencer będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

Zapraszamy również na naszą platformę e-kinopodbaranami.pl, gdzie dostępny jest poprzedni film Pabla Larraína: pełna tanecznej energii i moralnych dylematów Ema.   

 

O FILMIE:

SPENCER | SPENCER
(Pablo Larrain) US 2021, 111'

MFF w Wenecji 2021 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Pablo Larraín)


Wigilia 1991. W małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Jednak święta Bożego Narodzenia w królewskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk mają przynieść spokój i rozładowanie napięć. Obfitość jedzenia i picia, strzelanie i polowania – oto wypróbowane sposoby wyciszania sporów. Diana dobrze zna tę grę. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót…


Film w reżyserii Pabla Larraína (Jackie, Ema, El Club) zdobył wielkie uznanie na ostatnim MFF w Wenecji, a znakomity występ Kristen Stewart (saga Zmierzch, Sils Maria) w roli księżnej Diany zachwycił krytyków po obu stronach Atlantyku i wyniósł ją na sam szczyt Oscarowego rankinguZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum