kpb

Wieloryb z Lorino - pokaz specjalny

WIELORYB Z LORINO (reż. Maciej Cuske)
pokaz specjalny
w ramach przeglądu
najlepszych polskich filmów dokumentalnych

wtorek, 26 lipca 2021, godz. 19.30
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

 

 

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu Wieloryb z Lorino Macieja Cuske - zdobywcy Orła 2021 w kategorii najlepszy polski film dokumentalny. Seans odbędzie się w ramach przeglądu polskich dokumentów, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową, który potrwa aż do grudnia 2021 roku. Pokaz odbędzie się 26 lipca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.


W połowie lipca zagości u nas Wieloryb z Lorino - nagradzany na festiwalach na całym świecie dokument portretujący codzienność mieszkańców Półwyspu Czukockiego. Zrealizowany przez Macieja Cuske (Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!, Stacja Warszawa) film, odsłania brutalne strony życia w odległym zakątku świata, gdzie wciąż żywa pozostaje tradycja polowań na walenie.


Wieloryb z Lorino zostanie zaprezentowany w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową w krakowskich kinach studyjnych. 


Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji. Ten projekt jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom krakowskich kinomanów, a zarazem przedłużeniem festiwalowej współpracy z krakowskimi kinami studyjnymi, w których od wielu lat mają miejsce pokazy Krakowskiego Festiwalu Filmowego - tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej.


Do programu przeglądu wybraliśmy 6 filmów, które cieszyły się największą popularnością wśród widzów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także te, które zostały docenione przez jury. W zestawieniu znajdą się zarówno różnorodne filmowe portrety znanych i mniej znanych bohaterów, a także opowieści o nierozerwalnej więzi człowieka z naturą - uzasadnia Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


W kolejnych miesiącach na naszym ekranie zagoszczą: barwna opowieść o dzieciństwie, przyjaźni i trudach wojny Polański, Horowitz. Hometown, portret drobnego przestępcy i obiecującego narciarza alpejskiego Antybohater, magiczna opowieść o barwnych losach jednej z najwybitniejszych polskich aktorek Krafftówna w krainie czarów, pełne letnich krajobrazów Nature is my Homeland oraz wnikliwa obserwacja życia pewnej nietypowej krakowskiej rodziny @miriamprompoland.

 

BILETY: 10 zł

 

O FILMIE:

WIELORYB Z LORINO | THE WHALE FROM LORINO
(Maciej Cuske) PL 2019, 59’

Orzeł 2021: najlepszy film dokumentalny
Krakowski Festiwal Filmowy 2021: Srebrny Róg dla filmu o wysokich walorach artystycznych, nagroda dla najlepszego producenta, nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż
Millenium Docs Against Gravity 2020: Nagroda za najlepszą produkcję
MFF “Off Cinema” w Poznaniu: Złoty Zamek
MFFD we Florencji: Nagroda CD Digital dla najlepszego filmu europejskiego
MFF Camerimage: Złota Żaba za najlepszy film dokumentalny
Batumi International Art House Film Festival: Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi: Grand Prix "Biała Kobra"
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce: Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu
 


Dla mieszkańców syberyjskich rubieży, gdzie czas jak gdyby stanął w miejscu, ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na gigantyczne walenie. W lokalnych wierzeniach zajmują one miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie żyjący dzisiaj w Lorino traktują te wymierające zwierzęta przede wszystkim użytkowo. Zbiorowy rytuał połowu dostarcza im pożywienia i pozwala przetrwać w trudnych warunkach. Film kontempluje wpisaną w porządek natury codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania najbardziej brutalne strony życia w miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi.

 


WSZYSTKIE POKAZY W RAMACH PRZEGLĄDU:

LIPIEC
WIELORYB Z LORINO | THE WHALE FROM LORINO
(Maciej Cuske) PL 2019, 59’

SIERPIEŃ
POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN
| POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN
(Anna Kokoszka-Romer, Mateusz Kudła) PL/FR/US 2021, 75’
Film prezentowany z napisami w języku angielskim.

WRZESIEŃ
ANTYBOHATER | NO HERO AT ALL
(Michał Kawecki) PL 2021, 75'
Film prezentowany z napisami w języku angielskim.

PAŹDZIERNIK
KRAFFTÓWNA W KRAINIE CZARÓW | AN ACTRESS IN WONDERLAND
(Maciej Kowalewski, Piotr Konstantinow)  PL 2021, 83'
Film prezentowany z napisami w języku angielskim.

LISTOPAD
NATURE IS MY HOMELAND
| NATURE IS MY HOMELAND
(Marek Gajczak) PL 2021, 54'
Film prezentowany z napisami w języku angielskim.

GRUDZIEŃ
@MIRIAMPROMPOLAND
| @MIRIAMPROMPOLAND
(Piotr Szczepański) PL 2021, 77’
Film prezentowany z napisami w języku angielskim.

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum