kpb

Dojrzałe Kino: Lekcja miłości

środa, 3 marca 2021, godz. 11.00

3 marca zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. Tym razem, zamiast filmu fabularnego na ekranie pojawi się poruszający dokument Lekcja miłości.  Po projekcji - za pośrednictwem internetu - ze zgromadzonymi w kinie widzami połączą się jego reżyserka, Małgorzata Goliszewska i bohaterka filmu, Jolanta Janus. Tradycyjnie gospodynią wydarzenia będzie red. Maria Malatyńska.


Lekcja miłości to pełen ciepła i delikatności portret ekscentrycznej Joli - niespełna 70-letniej kobiety, która swoim wyglądem i garderobą przypomina gwiazdę filmową z czasów klasycznego Hollywood. Gdy po wielu latach bohaterka wyrywa się z toksycznego małżeństwa, zaczyna żyć na nowo, na swoich zasadach.


Reżyserki Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja, zastanawiają się w swoim filmie nad granicami powinności i obowiązku, prawem do spełniania marzeń oraz dążenia do szczęścia. W subtelny, niejednoznaczny sposób przyglądają się tradycjom i konwenansom, sprawiającym, że ludzie na lata utykają w nieszczęśliwych związkach. Dają także widzom swoistą  “lekcję miłości”, przekonując, że na prawdziwe uczucie nigdy nie jest za późno.


Gospodynią wydarzenia będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się spotkanie online z autorką filmu, Małgorzatą Goliszewską i bohaterką, Jolantą Janus.


Pokazy w ramach cyklu Dojrzałe Kino odbywają się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Widzowie zachowują wymagany dystans i są witani przez noszącą maseczki obsługę, zachęcającą do korzystania z rozmieszczonych na terenie budynku punktów odkażania rąk.


BILETY dla seniorów: 16 zł


O FILMIE:

LEKCJA MIŁOŚCI | LESSONS OF LOVE
(Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja) PL 2019, 72’


"Ta cząstka życia należy do mnie!" stwierdza Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny.
 
Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli, a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem, alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się ją od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?
 
Film produkcji HBO Europe
Film prezentowany z angielskimi napisami.

 


ZWIASTUN:

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

   

Bookmark and Share

archiwum