kpb

Złe baśnie - wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy

Złe baśnie
(reż. Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo)
wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy
czwartek, 11 lutego 2021, godz. 21.00
e-kinopodbaranami.pl

 
11 lutego zapraszamy do internetowej sali e-kinopodbaranami.pl na wirtualne spotkanie Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego, podczas którego widzowie przeniosą się na oświetlone południowym słońcem włoskie przedmieście. Stanie się to za sprawą Złych baśni braci D'Innocenzo - zaskakującej i mrocznej opowieści o mylących pozorach, nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Pokaz filmu zostanie poprzedzony wprowadzeniem, a po projekcji odbędzie się dyskusja online.


W Złych baśniach, bracia D'Innocenzo zabierają widzów na dobrze sobie znane rzymskie przedmieście, gdzie sami się wychowali. Tamtejsze życie na pierwszy rzut oka przypomina idyllę. Ludzie żyją w szczęściu i dostatku, a ich piękne domy otoczone są pełnymi słońca i kolorów ogrodami, po których beztrosko biegają dzieci. To jednak tylko pozory, pod którymi ukrywa się zawiść, toksyczna męskość oraz dwie pierwotne siły: seks i przemoc.


Nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz Złe baśnie wykorzystują konwencję współczesnej, mrocznej baśni by opowiedzieć o młodym pokoleniu żyjącym w cieniu negatywnego dziedzictwa swoich ojców. W filmie braci D'Innocenzo pobrzmiewają echa bezlitosnej satyry społecznej Piera Paolo Pasoliniego oraz demaskatorskich dzieł Davida Lyncha, z Blue Velvet na czele.


Wspólny seans filmu poprzedzi tradycyjna prelekcja wygłoszona za pośrednictwem platformy Zoom. Po domowym seansie, widzowie spotkają się ponownie, tym razem na dyskusji (również na Zoomie).

Aby uczestniczyć w dyskusji należy zalogować się swoim imieniem i mieć dostęp do kamerki.


BILETY dla studentów: 12 zł
Kod zniżkowy dostępny po dołączeniu do grupy NOCNIK online na Facebooku.
Kod zostanie podany w czwartek, 11 lutego, około g. 20.45.
(Bez kodu - cena biletu: 15 zł)

 
HARMONOGRAM POKAZU:
 
21.00 PRELEKCJA (zoom)
21.10 DOMOWY SEANS (www.e-kinopodbaranami.pl)
23.00 DYSKUSJA (zoom)

 
O FILMIE:
 
ZŁE BAŚNIE | FAVOLACCE
(Damiano D'Innocenzo, Fabio Roberto D'Innocenzo) CH/IT 2020, 98'


MFF w Berlinie 2020: Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz
Europejskie Nagrody Filmowe 2020: Najlepszy scenariusz (nominacja)

Upalne lato, rzymskie przedmieścia. Lejący się z nieba żar sprawia, że czas stoi tu niemalże w miejscu. Do włoskiej sielanki jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo. Rzeczywistości, w której każda chwila jest jak zgrzyt noża po szkle.

Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w najmłodszych, którzy mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej historii.


ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:
Bookmark and Share

archiwum