kpb

Dom, przestrzeń, architektura - pokazy filmowe

Dom, przestrzeń, architektura - pokazy filmowe
13-17 maja 2019
Kino Pod Baranami


W dniach 13 – 17 maja zapraszamy na przegląd filmów Dom, przestrzeń, architektura, towarzyszący 3. Festiwalowi Otwarte Mieszkania Kraków. W programie znalazły się filmy traktujące architekturę i urbanistykę jako pretekst do opowiedzenia frapujących historii bohaterów: zwykłych mieszkańców miast, aktywistów, wizjonerów i samych architektów.


Otwierający przegląd film, Po drugiej stronie drzwi, przeniesie nas do Belgradu, gdzie Srbijanka Turajlić otworzy zamknięte przez wiele lat drzwi do pewnego pokoju. Wraz z ich otwarciem widzowie odkryją, że postrzeganie domu jako przestrzeni intymnej i bezpiecznej bywa bardzo złudne. W życiu głównej bohaterki jej mieszkanie zawsze było przestrzenią uwikłaną i towarzyszącą ważnym wydarzeniom historycznym.


Polskiej rzeczywistości mieszkalnej przyjrzymy się za sprawą filmów Bloki i Superjednostka. Pierwszy z nich to kompleksowa opowieść o fenomenie bloków widziana oczami architektów, pisarzy i dziennikarzy, drugi zaś to historia mieszkańców jednego z najbardziej znanych polskich bloków – katowickiej Superjednostki.


Następnie skupimy się na na polskich odważnych konceptach architektonicznych, czyli ustrońskim Zawodziu (Uzdrowisko. Architektura Zawodzia) i warszawskim Osiedlu WSM (Szklane domy. Historia osiedli społecznych).


Z lokalnego podwórka przeniesiemy się do Brazylii, gdzie bohaterka Aquariusa mierzy się z problemami mieszkalnymi, łudząco przypominającymi te, których doświadczamy w Polsce. Clara, główna bohaterka tej fabuły, z niesamowitą klasą opiera się drapieżnej gentryfikacji opanowującej jej nadmorską dzielnicę.


Aby nie popaść w nadmierną melancholię, na zakończenie premierowo w Krakowie (we współpracy z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity) zaprezentujemy film Duch Bauhausu, analizujący fenomen znanej niemieckiej szkoły, która mocno wpłynęła na sposób myślenia o dizajnie, a w efekcie na nasze życie codzienne.

 

PROGRAM:

poniedziałek, 13 maja
19.00
PO DRUGIEJ STRONIE DRZWI
| DRUGA STRANA SVEGA
reż. Mila Turajlic, Serbia/Francja/Qatar 2017, 100’

 

wtorek, 14 maja
19.00
BLOKI
| BLOKI
reż. Konrad Królikowski, Polska 2017, 57’
Film prezentowany z angielskimi napisami.

SUPERJEDNOSTKA | SUPERJEDNOSTKA
reż. Teresa Czepiec, Polska 2014, 20’

 

środa, 15 maja
19.00
UZDROWISKO. ARCHITEKTURA ZAWODZIA
| UZDROWISKO. ARCHITEKTURA ZAWODZIA
reż. Ewa Trzcionka, Polska 2017, 31’
Film prezentowany z angielskimi napisami.
SZKLANE DOMY. HISTORIA OSIEDLI SPOŁECZNYCH
| SZKLANE DOMY. HISTORIA OSIEDLI SPOŁECZNYCH
reż. Olga Matuszewska, Polska 2014, 30’

 

czwartek, 16 maja
18.45 (!)
AQUARIUS
| AQUARIUS
reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia/Francja 2016, 142’

 

piątek, 17 maja
19.00
DUCH BAUHAUSU

| VOM BAUEN DER ZUKUNFT - 100 JAHRE BAUHAUS
reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch, Niemcy 2018, 90’
Pokaz we współpracy z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity
.
Weekend z Millenium Docs Against Gravity w Kinie Pod Baranami 17-19 maja.

 

 

BILETY:
21 zł
(normalny) | 16 zł (ulgowy)
* Duch Bauhausu: 23 zł (normalny) | 16 zł (ulgowy)
Karnet (5 seansów): 55 zł

 

 

O FILMACH:

AQUARIUS | AQUARIUS
reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia/Francja 2016, 142’

Znalezione obrazy dla zapytania AQUARIUS film

MFF w Palm Springs 2017: najlepsza reżyseria
São Paulo Association of Art Critics Awards 2017:najlepszy film, najlepszy scenariusz
MFF w Cannes 2016: udział w Konkursie Głównym
MFF w Sydney 2016: najlepszy film
Transatlantyk 2016: Złota Arka dla najlepszego filmu
Lima Film Festiwal 2016: najlepszy film, najlepsza aktorka (Sonia Braga)
Biarritz International Festival of Latin American Cinema 2016: najlepsza aktorka (Sonia Braga), Nagroda Specjalna Jury
Havana Film Festival 2016: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI dla najlepszego filmu
 
Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla klasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem.
 
Rewelacja festiwali filmowych na całym świecie z fenomenalną Sonią Bragą (Pocałunek kobiety pająka) w roli głównej.

 


BLOKI | BLOKI
reż. Konrad Królikowski, Polska 2017, 57’

Znalezione obrazy dla zapytania bloki królikowski

Film Bloki jest pierwszym długometrażowym, wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. W filmie głos zabierają najważniejsi twórcy polskich osiedli, między innymi Henryk Buszko, Aleksander Franta, Danuta Olędzka, krytycy architektury i historycy, tacy jak Jarosław Trybuś, Filip Springer, Andrzej Basista oraz wielu innych. Film nie zapomina o samych mieszkańcach, zarówno pierwszych lokatorach polskich bloków oraz tych współczesnych, młodych małżeństw z nowych deweloperskich osiedli.

Bloki to film nie tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są przede wszystkim zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

 

DUCH BAUHAUSU | VOM BAUEN DER ZUKUNFT - 100 JAHRE BAUHAUS
reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch, Niemcy 2018, 90’

Znalezione obrazy dla zapytania duch bauhausu

Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo. Przejawia się ono dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Czerpią od niej projektanci Apple’a i współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

Pokaz we współpracy z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity.
Weekend z Millenium Docs Against Gravity w Kinie Pod Baranami 17-19 maja.

 

PO DRUGIEJ STRONIE DRZWI | DRUGA STRANA SVEGA
reż. Mila Turajlic, Serbia/Francja/Qatar 2017, 100’

Znalezione obrazy dla zapytania DRUGA STRANA SVEGA

IDFA: nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
Lux Prize: finalista
Millennium Docs Against Gravity: wyróżnienie nagrodą Amnesty International
NYT Critic's Pick

Po drugiej stronie drzwi opowiada historię Srbijanki Turajlić, emerytowanej profesorki i aktywistki. Gdy miała dwa lata, w jej rodzinnym domu komunistyczne władze zamknęły parę drzwi, które zostają otwarte dopiero po 70 latach. Wraz z nimi uwolniona zostaje prywatna historia Srbijanki i burzliwa historia Belgradu. Chociaż akcja toczy się w mieszkaniu to widok z okien daje wgląd w wydarzenia kraju, który przez ostatnie dziesięciolecia przeszedł wiele.

Nakręcony przez Milę Turajlić, córkę głównej bohaterki film daje widzom niespotykaną okazję przyjrzenia się historii toczącej się w mieszkaniu będącym na styku tego co prywatne, intymne a publiczne, jednocześnie opowiadając o kobiecie żyjącej na granicy prywatnego i politycznego.

 

SUPERJEDNOSTKA | SUPERJEDNOSTKA
reż. Teresa Czepiec, Polska 2014, 20’

Znalezione obrazy dla zapytania superjednostka film

Czy możliwe jest zmienianie ludzkich losów poprzez ideę? Francuski architekt, Le Corbusier twierdził, że liczby, plany i wizje mogą tego dokonać. Swoimi projektami starał się dowieść, że budynki mogą być "maszynami do mieszkania" zaspokajającymi wszelkie ludzkie potrzeby. Katowicką Superjednostkę można uznać za próbę ucieleśnienia tej wizji. Ten 15 kondygnacyjny budynek może pomieścić ponad 3 tysiące mieszkańców w 762 mieszkaniach, jednak jest to przede wszystkim miejsce wielu ludzkich historii - codziennych radości, dramatów, momentów pełnych emocji.

Katowicka Superjednostka to jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce i główny bohater filmu Teresy Czepiec. Kamera przemieszcza się po labiryncie schodów i korytarzy, zagląda do niektórych mieszkań i rejestruje toczące się we wnętrzu życie. Superjednostka ma 762 drzwi do mieszkań. My uchylamy tylko niektóre na chwilę, gościmy tam przez moment i wychodzimy - mówi autorka filmu.

 

SZKLANE DOMY. HISTORIA OSIEDLI SPOŁECZNYCH | SZKLANE DOMY. HISTORIA OSIEDLI SPOŁECZNYCH
reż. Olga Matuszewska, Polska 2014, 30’

Znalezione obrazy dla zapytania SZKLANE DOMY. HISTORIA OSIEDLI SPOŁECZNYCH

Historia założonej w 1921 roku Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu i Rakowcu, przedstawiająca unikatową przedwojenną modernistyczną architekturę "jednostki sąsiedzkiej" na tle życia jej mieszkańców i wspomnień założycieli. W filmie Olgi Matuszewskiej wykorzystane zostały nieznane dotąd archiwalia WSM, materiały z Archiwum Polskiego Radia, kroniki oraz niepublikowane zdjęcia.

 

UZDROWISKO. ARCHITEKTURA ZAWODZIA | UZDROWISKO. ARCHITEKTURA ZAWODZIA
reż. Ewa Trzcionka, Polska 2017, 31’

Znalezione obrazy dla zapytania UZDROWISKO. ARCHITEKTURA ZAWODZIA

Dla jednych arogancki akt w pejzażu, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury. Kompozycję ustrońskiej dzielnicy Zawodzie stworzył duet znamienitych śląskich architektów – Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Film to piękna wizualnie polemika na temat własności krajobrazu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo jako dobro wspólne.

Bookmark and Share

archiwum