kpb

Klub Wysokich Obcasów: Kafarnaum (przedpremierowo!)

KLUB WYSOKICH OBCASÓW:
Kafarnaum (reż. Nadine Labaki)

- pokaz przedpremierowy

środa, 20 lutego 2019, godz. 21.15
Kino Pod Baranami

 

 

W środę, 20 lutego, wspólnie z „Wysokimi Obcasami” - magazynem Gazety Wyborczej - oraz Gutek Film zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu Kafarnaum w reżyserii Nadine Labaki. Z numerem „Wysokich Obcasów” wydanym 16 lutego 2019 roku - zniżka na bilet.

 

Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, Kafarnaum sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Nominowany do Oscara, najnowszy film twórczyni Karmelu pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zaina Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

 

Choć bardzo wprost głosi swoje tezy, czyni z tej prostolinijności swój największy atut. Dzieło Labaki jest dzięki temu niezwykle wiarygodne, dobrze oddając stan umysłu bohatera i pozwalając współodczuwać dramatyczną sytuację, w której się znalazł. Wielkie Kino! - Michał Kaczoń, Film
 
Jeszcze nigdy głos Nadine Labaki nie wybrzmiał tak głośno i wyraźnie. Trudno obok jej najnowszego filmu przejść obojętnie. Jeszcze trudniej pozbyć się emocji, które wywołuje, sprzeciwu, który zasiewa w widzu. - Dagmara Romanowska, Interia

 

Polska premiera filmu: 22 lutego 2019

 

 

ZNIŻKA:

Z numerem „Wysokich Obcasów” wydanym 16 lutego 2019 - bilet w cenie 13 zł.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

13 zł - za okazaniem numeru „Wysokich Obcasów” z 16 lutego 2019

 

O FILMIE:

KAFARNAUM | CAPHARNAÜM
reż. Nadine Labaki, Liban/USA 2018, 126'

Oscary 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Złote Globy 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu obcojęzycznego
Nagrody BAFTA 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Critics Choice 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego
MFF w Cannes 2018: Nagroda Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego

Dwunastoletni Zain jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w filmie z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce Karmelu) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zaina. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez Kafarnaum nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zain w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum