kpb

Dojrzałe Kino na 57. KFF: Autor Solaris i Film o Pilchu

środa, 31 maja 2017, godz. 11.00

 

  

 

W najbliższym tygodniu Dojrzałe Kino gościć będzie na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

W środę, 31 maja, odbędzie się specjalny pokaz cyklu, podczas którego zaprezentujemy unikalny dokument Borysa Lankosza Autor Solaris, w którym reżyser mierzy się z fenomenem najsłynniejszego polskiego pisarza science fiction - Stanisława Lema. Film prezentowany jest podczas Festiwalu w sekcji Polska Panorama. 

 

Kontynuując spotkanie z polską literaturą , zaprezentujemy Film o Pilchu w reżyserii Adama Lewandowskiego - opowieść o jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików, utkaną z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera.

Jerzy Pilch to prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy. Jest pisarzem o równie ironicznym, co czułym spojrzeniu na niedoskonałości tego świata i kondycję zamieszkujących go ludzi. Czytelnicy znają go przede wszystkim jako uważnego obserwatora i krytycznego komentatora rodzimej rzeczywistości, przedstawionej z perspektywy inteligenckich rozczarowań czy kompleksów. Pilch jest autorem wielokrotnie nagradzanych i przenoszonych na ekran powieści jak Spis cudzołożnic, Bezpowrotnie utracona leworęczność czy uhonorowana Literacką Nagrodą Nike książka Pod Mocnym Aniołem.

 

 

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Co tydzień prezentujemy wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją, a po seansie odbywa się dyskusja. Naszych widzów częstujemy kawą, herbatą i ciasteczkami. Gospodynią spotkań jest pani redaktor Maria Malatyńska.

 

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl

 

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

 

BILETY dla seniorów: 14 zł

 

O FILMACH:

AUTOR SOLARIS | AUTOR SOLARIS
reż. Borys Lankosz, FR/DE/PL 2016, 56’

Kreacyjny dokument Borysa Lankosza to próba uchwycenia fenomenu Stanisława Lema jako pisarza i myśliciela wykraczającego intelektualnymi horyzontami poza epokę i realia kraju, w którym przyszło mu żyć. Film złożony z archiwalnych kolaży, inscenizacji oraz unikalnych fragmentów wywiadów daje wgląd nie tylko w biografię twórcy, lecz także w burzliwą historię Europy Środkowo-Wschodniej, która go ukształtowała.

 

ZWIASTUN:

 

 

FILM O PILCHU | FILM O PILCHU
reż. Adam Lewandowski, Polska 2017, 55’

Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ma parę obsesji; obsesję erotyczną, którą popieram... snobizm luterański, którego nie rozumiem... - tymi słowami opisuje bohatera Janusz Głowacki. W filmie występuje również grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Jerzy Pilch zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy.  

Film o Pilchu  to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle, odcisnęło trwałe piętno w historii polskiej literatury.

 




zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

  
       


PARTNERZY:

  
            

     

 
       

Bookmark and Share

archiwum