kpb

Cremaster On Tour

Stowarzyszenie A KuKu Sztuka organizuje wyjątkowe przedsięwzięcie, czyli ogólnopolskie pokazy monumentalnego dzieła Matthew Barney’a THE CREMASTER CYCLE.

CREMASTER ON TOUR zainauguruje pokaz specjalny towarzyszący festiwalowi Transvizualia 007 w dniach 24-25 października 2007 w Gdańsku. Następnie filmy pojadą do Łodzi, Krakowa i Poznania.

THE CREMASTER CYCLE to opus magnum Matthew Barney'a, reżysera, scenarzysty, producenta, jednego z najbardziej awangardowych i enigmatycznych współczesnych artystów amerykańskich.

Zrodzony w wyobraźni niekonwencjonalnego artysty, projekt CREMASTER przeniesiony na ekran można przyrównać tylko do Wagnerowskiego ideału sztuki totalnej. To mieszanka gatunków, gdzie obok siebie współistnieją horror, musical, kryminał, komedia i dramat. To też niezwykła mieszanka stylów - gotyku, baroku, surrealizmu. Trwający ponad sześć godzin, pięcioczęściowy projekt łączący film i sztuki wizualne, sam twórca określa przede wszystkim mianem meta rzeźby. Tytułowy CREMASTER to nazwa zapożyczona od medycznego określenia zespołu mięśni, regulujących temperaturę w męskich jądrach. Jednocześnie pojęcie to jest najlepszym przykładem funkcjonowania zasady hipertrofii, wyznawanej przez Matthew Barneya, przekonanego o tym, że tak samo jak tkanka mięśniowa, która pod wpływem oporu silniej się rozwija, również i forma artystyczna potrzebuje pewnej dawki oporu, aby mogła się udać.

CREMASTERY to przede wszystkim audiowizualne dzieła sztuki, w przeciwieństwie do innych tego typu projektów eksperymentalnych, angażujące duże budżety i profesjonalne środki, przeznaczone do wyświetlania na dużych kinowych ekranach. Ich produkcja jest współfinansowana ze środków własnych artysty, nowojorskiej Gladstone Galery a także fundacji, prywatnych kolekcjonerów sztuki i sponsorów. Projekcje odbywają się bardzo rzadko, najczęściej towarzysząc wystawom prac Barney’a, w bardzo starannie wyselekcjonowanych przez artystę prestiżowych instytucjach związanych z sztuką współczesną, kinach studyjnych i na festiwalach filmowych.

CREMASTER ON TOUR w Kinie Pod Baranami w dniach 29-30 października!


poniedziałek, 29 października, godz. 20.15
CREMASTER 1 | CREMASTER 1 
reż. Matthew Barney, USA 1995, 41'
oraz
CREMASTER 2 | CREMASTER 2 
reż. Matthew Barney, USA 1999, 79'

wtorek, 30 października, godz. 20.15
CREMASTER 3 | CREMASTER 3 
reż. Matthew Barney, USA 2002, 182'

środa, 31 października, godz. 20.15
CREMASTER 4 | CREMASTER 4 
reż. Matthew Barney, USA 1994, 43'
oraz
CREMASTER 5 | CREMASTER 5 
reż. Matthew Barney, USA 1997, 55'


BILETY:
20 zł

Karnet (3 seanse): 50 zł

Filmy w wersji oryginalnej.O Matthew Barney'u można przeczytać TUTAJ!

Szczegółowy opis filmów znajduje się TUTAJ!


ZAPOWIEDŹ THE CREMASTER CYCLE:


TERMINY POKAZÓW:

24-25.10 GDAŃSK - pokaz towarzyszący festiwalowi Transvizualia 007
26-28.10 ŁÓDŹ 
29-31.10 KRAKÓW
2-4.11 WROCŁAW


Więcej informacji na stronach internetowych:
oficjalny opis cyklu:
www.cremaster.net
www.cremastertour.blogspot.com
www.akukusztuka.eu

Organizacja: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka // www.akukusztuka.eu
Współorganizacja: Pomorska Fundacja Filmowa // Capital Park // Odra Film
Partner organizacyjny: Against Gravity // www.againstgravity.pl
Partnerzy: Instytut Sztuki Wyspa // Fundacja Wyspa Progress // Kino Charlie // Kino pod Baranami // Kino Warszawa // Fundacja Ad Arte

Patroni medialni ogólnoplscy: TVP Kultura // Aktivist // Exclusiv // gazeta.pl // stopklatka.pl // obieg.pl // independent.pl // nadajnik.pl // panoptikum.pl

Bookmark and Share

archiwum