kpb

Ogród barbarzyńcy: Siena + Il Duomo + Piero della Francesca

tytuł oryginalny: Ogród barbarzyńcy

reżyseria: Piotr Załuski

czas trwania: 95 min.
produkcja: Polska 1994-2000
język: polski
in Polish
info: Filmowy Maraton Poetycki

fot. Marek Jagda / PAP

SIENA | SIENA
reż. Piotr Załuski, Polska, 43’
Autorzy filmu, zrealizowanego na motywach eseju Zbigniewa Herberta pod tym samym tytułem, podążają z kamerą śladami wędrówek mistrza. Podróż rozpoczyna się na Il Campo, jednym z najpiękniejszych placów świata.

 

IL DUOMO | IL DUOMO
reż. Piotr Załuski, Polska, 21’
Filmowa ilustracja Il Duomo – jednego z esejów z tomu Barbarzyńca w ogrodzie Zbigniewa Herberta – będąca opowieścią o włoskim mieście Orvieto i jego cudownej katedrze.

 

PIERO DELLA FRANCESCA | PIERO DELLA FRANCESCA
reż. Piotr Załuski, Polska, 31’
National Gallery w Londynie. Tu właśnie Zbigniew Herbert staje po raz pierwszy oko w oko z obrazem znanym mu dotąd tylko z reprodukcji. Narodzenie pędzla Piero di Benedetto dei Franceschi, zwanego della Francesca, natychmiast poraża widza swym pięknem, zdumiewa kunsztownością kompozycji, pełnej światła i radości. Tezę Goethego: kto chce zrozumieć poetę, musi udać się do jego kraju rodzinnego trzeba tłumaczyć w dziedzinie malarstwa na obrazy, jako owoce światła, należy oglądać pod słońcem ojczyzny artysty. Taką wędrówkę po miastach Italii odbył przed laty Zbigniew Herbert. Jego śladami podążają realizatorzy filmu. Odwiedzają miejsca, w których żył i pracował della Francesca.

 

Filmy prezentowane w ramach: Filmowy Maraton Poetycki z okazji Nocy Poezji

Bookmark and Share