kpb

Chris the Swiss

tytuł oryginalny: Chris the Swiss

reżyseria: Anja Kofmel

czas trwania: 90 min.
produkcja: Szwajcaria/Chorwacja/Niemcy/Finlandia 2018
język: niemiecki, szwajcarski niemiecki, angielski, hiszpański
napisy: polskie, angielskie
in German, Swiss-German, English and Spanish with Polish and English subtitles
info: IFFR Live Sarajevo

MFF w Cannes 2018: 3 nominacje - do Złotego Oka, Złotej Kamery oraz Grand Prix Tygodnia Krytyków
MF Filmów Animowanych w Annecy 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu pełnometrażowego
MFF w Karlowych Warach 2018: sekcja Inne Spojrzenie

Chorwacja, styczeń 1992. W samym środku wojny w Jugosławii w tajemniczych okolicznościach ginie młody szwajcarski dziennikarz, Chris. Kiedy jego ciało zostało odnalezione, miał na sobie mundur oddziału najemników. Choć jego dowódca utrzymuje, że Chris zginął od kuli serbskiego snajpera, sekcja zwłok wykazała, że został uduszony. Kuzynka dziennikarza, Anja Kofmel, podziwiała chłopaka będąc jeszcze małą dziewczynką. Jako dorosła kobieta decyduje się podjąć śledztwo w sprawie jego śmierci, starając się zrozumieć w jaki sposób zaangażował się w wojenny konflikt.

 

REŻYSERKA O FILMIE:

To opowieść o wojnie jako procesie społecznego i instytucjonalnego rozkładu. (...) Ignorowanie przeszłości to ludzka technika przetrwania, w której osiągnęliśmy mistrzostwo. Ta historia jest dziś bardziej aktualna niż kiedykolwiek.

 

Croatia, January 1992. In the midst of the Yugoslav Wars, Chris, a young Swiss journalist is found dead in mysterious circumstances. He was wearing the uniform of an international mercenary group. Anja Kofmel was his cousin. As a little girl, she used to admire this handsome young man; now a grown-up woman, she decides to investigate his story, trying to understand what really was the involvement of Chris in the conflict …

Film prezentowany w ramach: IFFR Live Sarajevo: Chris the Swiss - pokaz filmu i transmisja spotkania z twórcami

 

ZWIASTUN:


Bookmark and Share