kpb

Sicario & Sicario 2: Soldado

tytuł oryginalny: Sicario; Sicario: the Day of the Soldado

reżyseria: Denis Villeneuve; Stefano Sollima
aktorzy: Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin, Isabela Moner

czas trwania: 243 min.
produkcja: USA/Włochy 2015-2018
język: angielski, hiszpański
napisy: polskie
in English and Spanish with Polish subtitles
info: Noc Sicario

SICARIO | SICARIO
reż. Denis Villeneuve, USA 2015, 121'

Oscary 2016: 3 nominacje - najlepsze zdjęcia (Roger Deakins), najlepsza muzyka oryginalna (Jóhann Jóhannsson), najlepszy montaż dźwięku
Nagrody BAFTA 2016: 3 nominacje - aktor drugoplanowy (Benicio del Toro), najlepsze zdjęcia (Roger Deakins), najlepsza muzyka (Jóhann Jóhannsson)
MFF w Cannes 2015: konkurs główny

Młoda agentka FBI Kate Macer przyłącza się do tajnej akcji CIA mającej na celu pojmanie szefa wielkiego meksykańskiego kartelu narkotykowego. Kate stopniowo poznaje szczegóły operacji, która często ociera się o granicę prawa i moralności, prowadząc do najgłębszych czeluści przestępczego piekła. Przewodnikiem po jego kolejnych kręgach będzie dla Macer tajemniczy współpracownik CIA o meksykańskim pochodzeniu, zwany „konsultantem”, który jak się okazuje ma dla całej akcji kluczowe znaczenie.

W Meksyku „sicario” oznacza „wynajętego mordercę”. Nazywając tak swój najnowszy film, kanadyjski reżyser Denis Villeneuve doskonale zdefiniował to, o czym chciał opowiedzieć na ekranie. Sicario to dreszczowiec, który w bezkompromisowy sposób ukazuje świat wojen narkotykowych na granicy USA - świat intryg, korupcji oraz szerzącej się moralnej degrengolady. Obszar ten jest obecnie uznawany za jeden z najbardziej przerażających na świecie - narkotyki, wymykająca się spod kontroli nielegalna imigracja oraz wszechobecny terror sprawiają, że ludzie po obu stronach granicy muszą trzymać się cały czas na baczności. 

Autorem ścieżki dźwiękowej jest jeden z najzdolniejszych kompozytorów współczesnego kina, Jóhann Jóhannsson, który stworzył muzykę do takich filmów, jak Labirynt i Teoria wszystkiego, za którą był nominowany do Oscara i otrzymał Złoty Glob.

 

ZWIASTUN:

 

SICARIO 2: SOLDADO | SICARIO: DAY OF THE SOLDADO
reż. Stefano Sollima, USA/Włochy 2018, 122'

Alejandro był kiedyś pełnym brawury prokuratorem, jednak morderstwo jego rodziny odmieniło go na zawsze. Z jednej strony stał się opiekunem córki mafiosa, który dopuścił się tej zbrodni, z drugiej nie przestał być sicario - zabójcą, który przekroczy każdą granicę, żeby zemścić się na kartelach, które odebrały mu jego dawne życie. Wraz z agentem FBI, Mattem Graverem powraca na pogranicze amerykańsko-meksykańskie, by dopaść Carlosa Reyesa, narkotykowego  barona, który trudni się także przemytem broni dla terrorystów. To co miało być szybką i stosunkowo prostą misją, wkrótce przeradza się w prawdziwą wojnę. Okazuje się bowiem, że Pentagon wydał zgodę na użycie oddziałów specjalnych i ciężkiego uzbrojenia do bezwzględnej walki z sojusznikiem terrorystów. Obaj mężczyźni wiedzą, że te metody na pograniczu zamiast przynieść upragniony skutek, mogą wywołać katastrofę. Alejandro podejmuje się samotnej misji po drugiej stronie granicy, która każe mu się cofnąć w głąb mrocznej przeszłości, o której tak pragnął zapomnieć.

Reżyser Stefano Sollima, jeden z twórców znakomitego serialu Gomorra, przejmuje historię, którą rozpoczął Denis Villeneuve w wielokrotnie nagradzanym filmie Sicario, czyniąc jej najbardziej tajemniczą postać głównym bohaterem swojej opowieści. W rolach głównych Benicio del Toro i Josh Brolin.

 

ZWIASTUN:

 

Filmy prezentowane w ramach: Sicario - wieczór filmowy

Bookmark and Share