kpb

Polonia Restituta / Sztandar Wolności

reżyseria: nieznany; Ryszard Ordyński

czas trwania: 56 min.
produkcja: Polska 1928-35

Polonia Restituta to film dokumentalny opowiadający o walkach niepodległościowych w czasie I wojny światowej i Bitwy Warszawskiej. Został zrealizowany w 1928 roku z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Reżyser filmu pozostaje nadal nieustalony.

Głównym bohaterem Sztandaru Wolności Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku jest Józef Piłsudski. Obraz, powstały na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych: zdjęć, fragmentów filmów, dokumentów, materiałów prasowych oraz dodanych inscenizacji filmowych, przywołuje bohaterskie czyny walczących o niepodległość Polaków.

W obu filmach wykorzystane zostały oryginalne materiały filmowe, zarejestrowane podczas walk w latach 1914-1920 oraz ukazujące zniszczenia wojenne i ważne wydarzenia wojskowe. Jedyne kopie pokazowe są w rzeczywistości montażem fragmentów obu filmów oraz różnych materiałów o podobnej tematyce. 
 
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, wspólnie z Narodowym Archiwum Cyfrowym prowadzi od 2017 roku projekt restauracji filmów Polonia Restituta i Sztandar wolności. Celem projektu jest opracowanie i uporządkowanie zachowanych fragmentów, rekonstrukcja cyfrowa oraz udostępnienie filmów publiczności. Przechowywane w zbiorach FINA i NAC kopie i fragmenty to łącznie 121 rolek taśmy filmowej. Po ich dokładnym zbadaniu oraz porównaniu ze sobą, wytypowano 51 rolek, które zostały poddane pracom restauratorskim. Re-premiera filmów po rekonstrukcji cyfrowej odbędzie się na początku 2019 roku.

KUP BILET TUTAJ | BUY TICKETS HERE

Pokaz w ramach 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Bookmark and Share