kpb

NT Live: Makbet

tytuł oryginalny: Macbeth

reżyseria: Rufus Norris
aktorzy: Rory Kinnear, Ann-Marie Duff, Nadia Albina, Stephen Boxer, Michael Balogun

czas trwania: 210 min.
produkcja: Wielka Brytania 2018
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Najbardziej intensywna i przerażająca tragedia Williama Szekspira wyreżyserowana przez Rufusa Norrisa (Opera za trzy grosze). Rory Kinnear (Otello w NT Live, Gra tajemnic, Spectre) gra owładniętego fatalnym pędem ku władzy Makbeta. Anne-Marie Duff (Sufrażystka, Siostry magdalenki) wciela się w Lady Makbet, silną kobietę, która kieruje mężem na drodze do korony, skłaniając go do popełnienia zbrodni. W świecie zniszczonym przez wojnę domową małżeństwo walczy o przetrwanie. Budują swoją siłę i pozycję za pomocą morderstwa i oszustwa. Wydaje się, że kieruje nimi czyste, elementarne zło.

Szekspir oparł swoją sztukę na przekazach historycznych dotyczących Makbeta, króla Szkocji, zapisanych przez Raphaela Holinsheda, a także we wcześniejszej kronice Historia Gentis Scotorum. Rzeczywiście, 27 lipca 1054 Makbet został pokonany w bitwie pod Dunsinan przez Siwarda z Northumbrii. Historyczny Makbet nie był jednak krwiożerczym tyranem, ale królem, za panowania którego Szkocja rozkwitła. Szekspir skupił się na tym, że aby dojść do władzy, Makbet zamordował poprzedniego władcę – Dunkana. Dramaturg wysnuł historię o tym, jak jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne. Makbet jest jedną z najczęściej wystawianych, interpretowanych i filmowanych sztuk Szekspira. Na jej kanwie powstała również opera Giuseppe Verdiego.


Spektakl zarejestrowano na deskach Royal National Theatre w Londynie, w ramach cyklu National Theatre Live.

 

REŻYSER O SPEKTAKLU:

Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy na temat Makbetów jest to, że w pewnym sensie są najszczęśliwszym małżeństwem w całej twórczości Shakespeare'a. Szczerze się kochają i są prawdziwie zjednoczeni. Poznajemy ich u kresu długiej wojny domowej. Większość ich przyjaciół już nie żyje, stracili wszystkie swoje dzieci (…). To byłoby straszne dla każdego człowieka, który znalazłby się w tej sytuacji. - Rufus Norris

Czas trwania: 210' (1 przerwa)

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share