kpb

3 billboardy... + 7 psychopatów + Najpierw strzelaj

reżyseria: Martin McDonagh
aktorzy: Frances McDormand, Sam Rockwell, Woody Harrelson, Colin Farrel, Brendan Gleeson, Ralph Fiennes, Christopher Walken, Tom Waits

czas trwania: 331 min.
produkcja: USA/Wielka Brytania 2008-2017
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

TRZY BILLBOARDY ZA EBBING, MISSOURI
| THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
reż. Martin McDonagh, USA 2017, 115'

Oscary 2018: 7 nominacji - najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Frances McDormand), najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Rockwell), najlepszy aktor drugoplanowy (Woody Harrelson), najlepszy scenariusz oryginalny (Martin McDonagh), najlepsza muzyka oryginalna (Carter Burwell), najlepszy montaż (John Gregory)
Złote Globy 2018: najlepszy dramat, najlepszy scenariusz (Martin McDonagh), najlepsza aktorka w dramacie (Frances McDormand), najlepszy aktor drugoplanowy w dramacie (Sam Rockwell)
Nagrody BAFTA 2018: 9 nominacji
Brytyjskie Niezależne Nagrody Filmowe 2017: najlepszy montaż (John Gregory), najlepsza muzyka (Carter Burwell)
Camerimage 2017: Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu
MFF w Palm Springs 2017: Nagroda Spotlight (Sam Rockwell)
MFF w San Sebastián 2017: Nagroda Publiczności
MFF w Wenecji 2017: konkurs główny, najlepszy scenariusz (Martin McDonagh)

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego  (Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Rockwell) – porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.

 

ZWIASTUN:

 

7 PSYCHOPATÓW | 7 PSYCHOPATHS
reż. Martin McDonagh, Wielka Brytania 2012, 109'

Nagrody BAFTA 2013: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu brytyjskiego
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2012: Nagroda Publiczności w sekcji Midnight Madness

Głównym bohaterem jest Marty (Colin Farrell) - scenarzysta, który poszukuje inspiracji do swojego najnowszego filmu. Jego najlepszy przyjaciel Billy (Sam Rockwell) jest bezrobotnym aktorem, a z życiowej konieczności złodziejem... psów. W niecodziennym biznesie pomaga mu Hans (Christopher Walken), człowiek głęboko religijny, z gangsterską przeszłością. Kiedy kumple Marty'ego ukradną ukochanego pupila psychopatycznego mordercy, Marty będzie miał aż nadto pomysłów na ukończenie scenariusza. Tylko czy przeżyje, by go napisać?

 

ZWIASTUN:
 

 

NAJPIERW STRZELAJ, POTEM ZWIEDZAJ | IN BRUGES
reż. Martin McDonagh, USA/Wielka Brytania 2008, 107’

Oscary 2009: nominacja do nagrody za najlepszy scenariusz oryginalny (Martin McDonagh)
Złote Globy 2009: najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Colin Farrell)
Nagrody BAFTA 2009: najlepszy scenariusz oryginalny (Martin McDonagh)
Irlandzkie Nagrody Filmowe i Telewizyjne 2009: najlepszy film zagraniczny
British Independent Film Awards 2008: najlepszy scenariusz (Martin McDonagh)

Podrzędni płatni zabójcy po spartaczonej robocie uciekają na przymusowe wakacje do belgijskiej Brugii. Podczas gdy Ken (Brendan Gleeson) korzysta z okazji i rozkoszuje się pięknymi plenerami i architekturą średniowiecznego miasta, porywczy Ray (Colin Farrell) wyrusza na poszukiwanie przygód. Wdaje się w  spór z  przejeżdżającymi turystami, rozpoczyna romans z miejscową pięknością (Clemence Poesy), walczy z jej byłym chłopakiem skinheadem, imprezuje z opryskliwym, kręcącym surrealistyczny film, karłem z Ameryki. Ich wyprawa staje się jeszcze dziwniejsza, gdy Ray orientuje się, że jego szef Harry (Ralph Fiennes) chce się go pozbyć, a o wykonanie tego zadania poprosił… Kena.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

 

Filmy prezentowane w ramach: Noc czarnych komedii Martina McDonagh

Bookmark and Share