kpb

Nico, 1988

tytuł oryginalny: Nico, 1988

reżyseria: Susanna Nicchiarelli
aktorzy: Trine Dyrholm, John Gordon Sinclair, Anamaria Marinca

czas trwania: 93 min.
produkcja: Włochy 2017
język: angielski, niemiecki, czeski
napisy: polskie, angielskie
in English, German and Czech with Polish and English subtitles
info: IFFR LIVE

Venice Film Festival 2017: Best Film (Horizons section)
Les Arcs European Film Festival 2017: Grand Jury Prize (Susanna Nicchiarelli)

Zbliżająca się do 50-tki piosenkarka Nico prowadzi samotne, skromne życie w Manchesterze, z dala od błysku fleszy i sławy, która towarzyszyła jej w latach 60-tych. Wygląd i kariera zeszły na dalszy plan, dopiero nowemu managerowi udało się ją wreszcie zmotywować do ruszenia w trasę. Walcząc z osobistymi demonami i konsekwencjami swojej zagmatwanej przeszłości, kobieta marzy o odbudowaniu relacji z synem, którego jej odebrano dawno temu.

Kino drogi opowiadające o ostatnich latach życia Christy Päffgen, znanej na całym świecie pod pseudonimem “Nico”. Zaistniała w świadomości ludzi jako modelka Coco Chanel, aktorka u Felliniego, muza Andy’ego Warhola i ceniona wokalistka kultowego zespołu The Velvet Underground. W marcu 2017 roku upłynęło 50 lat od wydawania ich wspólnego albumu. Wraz ze startem solowej kariery rozpoczęło się dla niej drugie życie. Nico, 1988 to opowieść o jej ostatnich koncertach z zespołem, który towarzyszył jej w trasie po całej Europie w latach 80-tych. Historia Nico, dzielnej i bezkompromisowej wokalistki, to historia odrodzenia: artystki, matki i kobiety, kryjącej się za popkulturową ikoną. W główną bohaterkę brawurowo wcieliła się Trine Dyrholm, fantastyczna duńska aktorka, znana m.in. z filmu Komuna Thomasa Vinterberga.

 

REŻYSERKA O FILMIE:

O Nico mówi się głównie w kontekście jej przygody z Velvet Underground, Factory i Warholem oraz mężczyzn, z którymi spała. Andy Warhol kiedyś powiedział, że “stała się grubą ćpunką i zniknęła”. Nic bardziej mylnego. Zakochałam się w niej, w jej błyskotliwości i ironii i chciałam opowiedzieć jej historię z dystansem, unikając dramatycznego sentymentalizmu, w sposób, który jej samej by się spodobał. Przy pisaniu scenariusza i kręceniu filmu zawsze starałam się zachować dystans i szacunek, konieczne moim zdaniem, gdy ma się do czynienia z prawdziwą historią.

 

| Approaching 50, singer-songwriter Nico leads a solitary low-key existence in Manchester, far from her 60s glam days as a Warhol superstar and celebrated vocalist for cult band The Velvet Underground. She doesn’t care much anymore about her looks nor her career, performing thanks to her new manager Richard who gives Nico some needed drive to hit the road again to tour Europe. Struggling with her demons and the consequences of a muddled life, she longs to rebuild a relationship with her son, whose custody she lost long ago. A brave and uncompromising musician, Nico’s story is the story of a rebirth: of an artist, of a mother, of the woman behind the icon.

Film prezentowany w ramach: IFFR Live 2018

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

Bookmark and Share