kpb

Pojedynek

tytuł oryginalny: The Duellists

reżyseria: Ridley Scott
aktorzy: Harvey Keitel, Keith Carradine, Albert Finney, Cristina Raines, Robert Stephens, Tom Conti, Diana Quick, Meg Wynn Owen

czas trwania: 100 min.
produkcja: Wielka Brytania 1977
język: angielski, rosyjski
napisy: polskie
in English and Russian with Polish subtitles

MFF w Cannes 1977: konkurs główny, Nagroda Specjalna za najlepszy debiut (Ridley Scott)
Nagrody Włoskiej Akademii Filmowej David di Donatello 1978: najlepszy reżyser filmu zagranicznego (Ridley Scott)

Strasburg, rok 1800. Bonapartysta i miłośnik pojedynków, porucznik Gabriel Feraud (Keitel) podczas starcia z bratankiem burmistrza nieomal pozbawia go życia. Pod naciskiem władz jego dowódca skazuje go na areszt domowy. Porucznik Armand d'Hubert (Carradine) dostaje zadanie, by doprowadzić żołnierza do miejsca aresztu. Feraud uważa, że został znieważony jego honor i wyzywa d'Huberta na szable. Walki nie udaje się jednoznacznie rozstrzygnąć, a konflikt pomiędzy mężczyznami przerywa wojna. D’Hubert zostaje zdegradowany za udział w awanturze i wezwany do walki w swoim oddziale. Mężczyźni spotykają się ponownie dopiero po 6 miesiącach. Tak rozpoczyna się pojedynek ciągnący się przez całą kampanię napoleońską.

 

Harvey Keitel i Keith Carradine w nagrodzonym na festiwalu w Cannes debiucie reżyserskim Ridleya Scotta.

 

| Set during the grand, sweeping Napoleonic age, an officer in the French army insults another officer and sets off a life-long enmity. The two officers, D'Hubert and Feraud, cross swords time and time again in an attempt to achieve justice and preserve their honor.

Film prezentowany w ramach: Rok Conrada - pokazy filmowe

 

ZWIASTUN w j. angielskim: 

Bookmark and Share