kpb

Manifesto

tytuł oryginalny: Manifesto

reżyseria: Julian Rosefeldt
aktorzy: Cate Blanchett

czas trwania: 95 min.
produkcja: Niemcy/Australia 2016
premiera: 2017-11-17
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: e-kinopodbaranami.pl

Festiwal Biografilm 2017: Guerilla Staff Award (Julian Rosefeldt)
MFF w Stambule 2017: nominacja do Złotego Tulipana (Julian Rosefeldt)

Film dostępny na e-kinopodbaranami.pl.

Nagrodzona Oscarem Cate Blanchett (Carol, Blue Jasmine) wciela się w 13 różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością. Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.

 

Każda z postaci granych przez Blanchett wygłasza na ekranie fragmenty słynnych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów: von Triera, Marksa, Apollinaire’a, Malewicza i wielu, wielu innych. W swoich performansach Blanchett nie tylko demonstruje najwyższej próby aktorski kunszt, ale także wraz ze swoimi bohaterami testuje potęgę dwudziestowiecznych proroctw, które Rosefeldt umieszcza w często zabawnych kontekstach. Kamera Christopha Kraussa portretuje postindustrialne pejzaże, wciska się do ciasnej klitki w bloku, zanurza w sterylne wnętrza instytutów badawczych, w mroki balangi na koncertowym backstage’u, spływa w błękitny chłód telewizyjnego studia. Zagląda też do jasnej klasy, gdzie Cate Blanchett daje dzieciom lekcję manifestów filmowych.

Zrealizowany przez wybitnego artystę wizualnego Juliana Rosefeldta Manifesto prezentowany był najpierw w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Dziś rozpoczyna swoje kolejne życie, tym razem jako film, udowadniając, że niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat.

 

| Cate Blanchett performs manifestos as a series of striking monologues. Manifesto draws on the writings of Futurists, Dadaists, Fluxus artists, Suprematists, Situtationists, Dogma 95 and other artist groups, and the musings of individual artists, architects, dancers and filmmakers, editing and reassembling them as a collage of artists' manifestos, ultimately questioning the role of the artist in society today. 

 

Wcześniej w ramach: Spotkanie Filoficzne z MOCAK-iem, Letnie Tanie Kinobranie 2018, tydzień 2: Czas kobiet

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share