kpb

The Square

tytuł oryginalny: The Square

reżyseria: Ruben Östlund
aktorzy: Claes Bang, Elizabeth Moss, Dominic West, Terry Notary

czas trwania: 146 min.
produkcja: Szwecja/Niemcy/Francja/Dania 2017
premiera: 2017-09-15
język: angielski, szwedzki, duński
napisy: polskie, angielskie
in English, Swedish and Danish with Polish and English subtitles
info: e-kinopodbaranami.pl

Złote Globy 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepszy film roku, najlepsza komedia, najlepszy aktor (Claes Bang), najlepszy reżyser (Ruben Östlund), najlepszy scenarzysta (Ruben Östlund), najlepszy scenograf (Josefin Asberg)
MFF w Cannes 2017: Złota Palma dla najlepszego filmu, Nagroda Vulcain de L'Artiste-Technicien za scenografię (Josefin Asberg)

Film dostępny na e-kinopodbaranami.pl.

 

Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?

The Square to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Film Rubena Östlunda (Turysta), z Elisabeth Moss (seriale Opowieść podręcznej i Tajemnice Laketop), Dominikiem Westem (Dumni i wściekli) i Claesem Bangiem w rolach głównych, wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji The Square, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

 

The Square to przewrotne, błyskotliwe kino niedające się w żaden sposób zaszufladkować. Tadeusz Sobolewski na łamach Gazety Wyborczej pisał, że ten wybitny film to kino nieludzko śmieszne i okrutnie autoironiczne.

 

Fantastyczna wyobraźnia! Niesamowicie śmieszny film! Mógłbym go oglądać bez końca.
Pedro Almodóvar

 

| The Square is a poignant satirical drama reflecting our times - about the sense of community, moral courage and the affluent person's need for egocentricity in an increasingly uncertain world.

 

Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 6,
DKF Wysokich Obsasów,
The Square - pokaz przedpremierowy
oraz Spotkanie Filozoficzne z MOCAKiem, Conrad Festival 2018: pasmo filmowe

 

ZWIASTUN: 

Bookmark and Share