kpb

Podróż ku Nieoczekiwanemu

tytuł oryginalny: Reise ins Unerwartete

reżyseria: Wofgang Jung, Reinhard Eichelbeck

czas trwania: 100 min.
produkcja: Niemcy 2014
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles

Przed ponad 400 laty, w roku 1614, ukazało się niewielkie dzieło - Fama Fraternitatis. Była to jedna z trzech części tajemniczych Manifestów różokrzyża. Manifesty zostały wydane przez krąg przyjaciół skupionych wokół Uniwersytetu w Tybindze (Tobias Hess, Johann Valentin Andreae i inni). W trudnym okresie konfliktów religijnych, bezpośrednio poprzedzającym wybuch wojny trzydziestoletniej, był to niezwykły głos, który przenosił dyskusje na temat religii na zupełnie nieznany poziom. Wydanie Fama Fraternitatis odbiło się szerokim echem w całej Europie, wywołując zarówno falę oburzenia jak i entuzjastyczne głosy żywej aprobaty. Książka ta ukazała się w czasach wielkiego rozwoju nauk przyrodniczych, w czasach, w których powoli uwalniano się od religijnej kurateli. 

 

Fama Fraternitatis opisuje drogę człowieka, który dąży do syntezy wiedzy, wiary i sztuki, i przy okazji dociera do swojej wewnętrznej tożsamości. Reinhard Eichelbeck i Wolfgang Jung wyruszyli na poszukiwanie ukrytych znaczeń tego tajemniczego dzieła, badając jednocześnie kulisy jego powstania,  a także skutki jakie wywołało.
 
Zwrócili się także do artystów, naukowców i poszukujących duchowego rozwoju, którzy dali świadectwo swej inspiracji, odwagi i wewnętrznej ciszy. W swoim filmie próbują stawiać pytania o sens i kierunek drogi człowieka przez życie. Czy droga ta jest podróżą, której celu nie znamy, a na jej końcu spotkamy coś, co jest absolutnie nieoczekiwane?
 
Film, mimo że nawiązuje do starej, siedemnastowiecznej książki, może stać się podstawą do współczesnej refleksji nad kształtem naszej teraźniejszości i perspektywą przyszłości. 

 

Pokaz w ramach: Podróż ku Nieoczekiwanemu - pokaz specjalny

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share