kpb

Jota Carlosa Saury

tytuł oryginalny: Jota de Saura

reżyseria: Carlos Saura
aktorzy: Miguel Ángel Bernal, Sara Baras, Ara Malikian, Carlos Núñez, Juan Manuel Cañizares, Giovanni Solima, Enrique Sonilis

czas trwania: 90 min.
produkcja: Hiszpania 2016
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles

Jeden z najwybitniejszych reżyserów hiszpańskich, Carlos Saura, zaprasza widzów na swoje rodzinne ziemie, do Aragonii - ojczyzny joty. Film jest kontynuacją obrazów zrealizowanych w konwencji tanecznej, jak Sevillanas, Flamenco, Tango czy Iberia.

Saura odkrywa i zgłębia tajemnice wykonywanej z towarzystwem kastanietów joty, która, jak się okazuje, wywarła wpływ na większość hiszpańskich regionalnych tańców ludowych. Jego elementy można odnaleźć też w tańcach Meksyku i Filipin. W scenach z charakterystycznymi dekoracjami o wyrafinowanej estetyce pojawiają się mistrzowie tańca i muzycy, m.in. choreograf Ara Malikian, tancerze Miguel Ángel Bernal i Sara Baras oraz gitarzysta Juan Manuel Cañizares, których popisy łączą tradycję z nowoczesnością.

 

Jota to jest potrzeba, która jest we mnie. Jeśli nie zrobię Joty, zostanę zamordowany wcześniej czy później, w regionie, z ktorego pochodzę, w Aragonii, mówił Carlos Saura we Wrocławiu podczas Festiwalu Nowe Horyzonty 2016. Słowa dotrzymał.

 

Pokaz w ramach 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share