kpb

Ostatni Hiszpanie na Filipinach

tytuł oryginalny: 1898. Los últimos de Filipinas

reżyseria: Salvador Calvo
aktorzy: Luis Tosar, Javier Gutiérrez, Eduard Fernández, Karra Elejalde, Álvaro Cervantes

czas trwania: 130 min.
produkcja: Hiszpania 2016
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles

Nagrody Goya 2017: najlepsze kostiumy

 

Lato 1898, Filipiny – od czterech wieków kolonia Hiszpanii, wyspa Luzon. Hiszpańscy żołnierze walczą o utrzymanie posiadłości Korony. Zdziesiątkowani przez filipińskich powstańców, szukają schronienia w kościele w wiosce Baler.

Przez niemal rok Hiszpanie zaciekle bronili wyspy, nie poddając się wrogowi. Byli przekonani, że batalia na Filipinach jeszcze się nie skończyła. Mimo wielokrotnych komunikatów hiszpańskiego rządu o zakończeniu wojny, potwierdzanych przez miejscową ludność, „ostatni na Filipinach” utrzymywali pozycje i walczyli, nie wierząc, że archipelag przeszedł w ręce Amerykanów.

 

Fabularny debiut reżyserski Salvadora Calvo. Oparta na faktach superprodukcja o prawdziwych mężczyznach, z wątkiem miłosnym w tle. Znakomite zdjęcia zrealizowane w plenerach Gwinei, Teneryfy i Gran Canarii oraz wyborna obsada: Luis Tosar (Nieznany, Nic w zamian), Karra Elejalde (Jak zostać Baskiem/Katalonką), Javier Gutiérrez (Stare grzechy mają długie cienie) i Eduard Fernández (9 mil, Człowiek o tysiącu twarzy).

 

Pokaz w ramach 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share