kpb

Paterson

tytuł oryginalny: Paterson

reżyseria: Jim Jarmusch
aktorzy: Adam Driver, Golshifteh Faharani

czas trwania: 118 min.
produkcja: Francja/Niemcy/USA 2016
premiera: 2016-12-30
język: angielski, włoski
napisy: polskie
in English and Italian with Polish subtitles
info: e-kinopodbaranami.pl

fot. Mary Cybulski

MFF w Cannes 2016: udział w konkursie głównym  

 

Film dostępny online na e-kinopodbaranami.pl

 

Rewelacja festiwalu w Cannes i najlepszy od lat fabularny film Jima Jarmuscha. Twórca Broken Flowers oraz Kawy i papierosów stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.

 

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.

 

PRASA O FILMIE:

Jeden z tych filmów, które wychodzą za tobą z kina.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza 

Najnowszy film Jarmuscha ma w sobie tyle niewymuszonej czułości, że oglądając go, można złapać się na mimowolnym uśmiechu. Idealne dla: miłośników wierszy, które się nie rymują i buldogów angielskich. Oraz „Dymu” Paula Austera i Wayne’a Wanga.
Marta Bałaga, Stopklatka.pl

Paterson urzeka, mami, intryguje i wciąga do swojego świata. Reżyser, snując swoją opowieść, potrafi pokazać piękno najzwyklejszych codziennych czynności. Tak naprawdę jednak urok Patersona wynika z połączenia wszystkich tych elementów, a wypunktowanie ich na papierze nie oddaje w pełni magii, którą film za sobą niesie. Tak jak trudno określić dokładnie emocjonalny urok poezji, tak trudno określić ten urok w Patersonie. To po prostu trzeba zobaczyć i poczuć samemu.
Michał Kaczoń, Wprost.pl

 

| A quiet observation of the triumphs and defeats of daily life, along with the poetry evident in its smallest details.

 

Wcześniej: Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 6, Letnie Tanie Kinobranie 2017. Tydzień 5.: Życie jest piękne, Conrad Festival 2019

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share