kpb

Mów mi Marianna (Call Me Marianna)

tytuł oryginalny: Mów mi Marianna / Call Me Marianna

reżyseria: Karolina Bielawska

czas trwania: 74 min.
produkcja: Polska 2015
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

(for English version see below)

55. Krakowski Festiwal Filmowy 2015: Grand Prix “Złoty Róg”, nagroda publiczności
nominacja do Paszportów Polityki 2015
42. Ińskie Lato Filmowe 2015: “Złota Rybka” dla najlepszego filmu polskiego
68. Festiwal Filmowy w Locarno 2015: nagroda “Zonta Club”
25. MFF St Petersburgu 2015: Grand Prix, nagroda dzienikarzy
Festiwal Filmowy QueerLisboa 2015: nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego  
Festiwal Filmowy Watch Docs w Warszawie 2015: nagroda publiczności 
16. Polski Festiwal Filmowy w Los Angeles 2015: nagroda “Hollywood Eagle” 
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce Chicago 2015: nagroda krytyków chicagowskich  

Kiedy Marianna chce być Marianną do końca - nie tylko emocjonalnie, ale też cieleśnie i prawnie - musi zrezygnować z całego swojego dotychczasowego życia. Musi zostawić żonę i córki, pogodzić się z odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony rodziców, z samotnością. Ale pragnienie bycia kobietą, życia w zgodzie z własnym ciałem i tożsamością, jest silniejsze. Starając się o zmianę metryki, przygotowując się do operacji zmiany płci, Marianna pełna jest entuzjazmu i wiary w przyszłość. Kiedy jednak jej życie nieoczekiwanie łamie choroba, wybrzmiewa cały dramat tej egzystencji.

W tym poruszającym dokumencie Karolina Bielawska portretuje swoją bohaterkę z szacunkiem i z ogromną dozą czułości. W wyważony sposób odsłania jej emocje i motywacje, subtelnie opisuje relacje z bliskimi, pokazuje i utratę, i narodziny miłości. Do warstwy dokumentalnej autorka dodaje teatralną ramę, pozwalającą Mariannie nazwać i wytłumaczyć - sobie i innym - każdy ze swoich trudnych wyborów.

Film wyświetlany z angielskimi napisami.

Reżyserka o filmie: Gdy poznałam Mariannę oraz jej historię, od razu wiedziałam, że nie chcę zrobić filmu o zmianie płci. Był to dla mnie jedynie pretekst do opowiedzenia historii o człowieku, który musi dokonać wyboru pomiędzy własną tożsamością, a tym co jest dla niego najcenniejsze, czyli rodziną. Wiedziałam, że będzie to film o potrzebie bliskości i akceptacji.

| Marianna has made a dramatic choice between life in harmony with her identity and staying with her family. Preparing for gender reassignment, she had to leave her home and, following the Polish law, sue her parents in court. On the threshold of a new life, fate turned out to be extremely cruel to her. During rehearsals for a theatre play inspired by Marianna’s story the protagonist must face the difficult experiences from the time of her marriage once again. Timely and humane, Call Me Marianna is full of heart, humor and humanity.The documentary has received multiple awards internationally - at the Locarno IFF, the Krakow Film Festival, in Lisbon, in St. Petersburg, among others.

The film will be shown with English subtitles.

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 9: Poznaj prawdziwy świat.


ZWIASTUN:


Bookmark and Share