kpb

Tajemnice Manhattanu

tytuł oryginalny: Manhattan Night

reżyseria: Brian DeCubellis
aktorzy: Adrien Brody, Yvonne Strahovski, Campbell Scott, Jennifer Beals

czas trwania: 113 min.
produkcja: USA 2016
premiera: 2016-07-15
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Stylowy czarny kryminał w duchu powieści Raymonda Chandlera, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku. W roli głównej występuje Adrien Brody. Film jest oparty na bestsellerowej powieści Colina Harrisona.

Nowy Jork, połowa lat 90. Porter Wren (Brody), felietonista poczytnego tabloidu, sprzedaje czytelnikom skandale, morderstwa i śmierć. Jest kronikarzem koszmaru w mieście, w którym każdy wierzy, że spełni się jego amerykański sen. Są jednak historie, których Wren nigdy nie opisze swoim czytelnikom - te, w których sam bierze udział. Jak historia odnalezionych w budynku przeznaczonym do wyburzenia zwłok genialnego reżysera. Gdy młoda wdowa powierza Wrenowi klucz do tajnego wideoarchiwum męża, dziennikarz nie przypuszcza, ze właśnie stał się bohaterem jednego ze swoich sensacyjnych felietonów. Zawartość taśm zaprowadzi go bowiem w samo serce medialnego imperium, którego sam jest częścią.

Film jest pesymistyczną relacją z rozpadu Ameryki, w której nie ma już ostatnich sprawiedliwych - są tylko mordercy i ich wspólnicy.

Adrien Brody już po pierwszej lekturze scenariusza podjął decyzję o zaangażowaniu się w jego realizację. Nie tylko wcielił się w postać Wrena, ale został również producentem filmu. Niezwykle trudno jest dziś znaleźć scenariusz, który posiada wszystkie elementy, które są w tym filmie - mówi gwiazda Pianisty i Grand Budapest Hotel. - Jest jednocześnie prawdziwy i zaskakujący. Przypomina mi kilka moich ulubionych filmów z lat 70., w których bohaterowie mają wprawdzie wady, ale przede wszystkim wzbudzają sympatię.

Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej książki Colina Harrisona. Powieść Tajemnice Manhattanu została wyróżniona przez prestiżowy „The New York Times” jako książka roku. Gdy ukazała się po raz pierwszy w 1996 roku zebrała entuzjastyczne recenzje. Od tego czasu wydano już piętnaście edycji książki w dziesięciu krajach. Czytelnicy na całym świecie docenili nowoczesną odsłonę klasycznego kryminału i stylistykę noir.

 

| A reporter becomes involved with a mysterious woman while investigating her late husband's death.

 

Pokaz w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 9: Ciemna strona życia

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share