kpb

Perłowy guzik

tytuł oryginalny: El boton de nacar / The Pearl Button

reżyseria: Patricio Guzmán

czas trwania: 82 min.
produkcja: Chile/Francja/Hiszpania 2015
premiera: 2016-07-22
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles

MFF w Berlinie 2015: Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz - Patricio Guzmán, Nagroda Jury Ekumenicznego
Cezary 2015: najlepszy film dokumentalny - Patricio Guzmán (nominacja)

Morze jest źródłem życia, ale może być również niemym świadkiem okrutnych zbrodni i tragedii. Woda to nie tylko H2O. Woda ma pamięć, która potrafi zakonserwować wspomnienia. Ocean nosi w sobie historię całej ludzkości. To w nim skupiają się wszystkie głosy pochodzące z Ziemi i z kosmosu. To tu znaleźć można rząd zagubionych dusz, bez nagrobka, pozostawionych samym sobie do końca. Woda ma jednak swój własny głos i szczególnego rodzaju rolę do spełnienia - odbiera impulsy z gwiazd, aby dalej przekazać je żywym stworzeniom.

Patricio Guzmán stara się uchwycić ten wielopłaszczyznowy kontekst w swoim niezwykle poetyckim filmie będącym częścią dyptyku, w którym, tak jak w Nostalgii za światłem, podejmuje on temat pamięci i nierozliczonej przeszłości historycznej własnego kraju. Woda jest tu spajającym wszystko elementem i to właśnie przez nią przemawia historia Chile. Wybieramy się w podróż od czasów kolonialnych do dyktatury Augusto Pinocheta, od eksterminacji rdzennej ludności Patagonii do brutalnego zabójstwa przeciwników politycznych chilijskiego reżimu. Morze było niemym widzem tych zdarzeń, które nigdy nie zostały w Chile publicznie rozliczone.

Tytuł filmu ma symboliczne znaczenie. Częściowo zainspirowany został znalezionym przez filmowca guzikiem od koszuli zaklinowanym w wydobytych z morza szynach, które wykorzystywano kiedyś do zatapiania zwłok ofiar reżimu Pinocheta. Perła odnosi się z kolei do Roberta FitzRoya, który zapłacił nią za wolność rdzennego przedstawiciela Yaghan Jemmy’ego Buttona, wywiezionego do Wielkiej Brytanii w roli zakładnika. Przepełniony poezją film przemawia szczególnego rodzaju melancholią, dzięki której nawet najbardziej ukryte prawdy mają szansę odzyskać swój własny głos.

Film robi kolosalne wrażenie. Polityka
Uczta dla oka. Stopklatka.pl
Klejnot współczesnego dokumentu. Dziennik.pl 

(także: Weekend z Millenium Docs Against Gravity 2016)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share