kpb

Walser

tytuł oryginalny: Walser

reżyseria: Zbigniew Libera
aktorzy: Krzysztof Stroiński, Gustaw Klyszcz, Joanna Wiktorczyk, Andrzej Borowski, Dagny Borowska, Katarzyna Dobrowolska, Bernd Horsch, Aleksandra Janik, Sławomir Janus, Dariusz Mikłasz, Antoni Mikłasz, Wiktoria Pyrchla, Samuel Simao, Sara Skrajna, Tomasz Węclewic

czas trwania: 78 min.
produkcja: Polska 2015
premiera: 2016-05-20
język: polski
in Polish

MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Wrocław 2015: światowa premiera, konkurs główny
Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: konkurs Inne Spojrzenie, oficjalna selekcja


Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Contehli są ludźmi o błękitnych jak len oczach, płowych dreadach i młodych ciałach. Wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury. Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego: Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie ze sobą tylko chaos i destrukcję.

Wystylizowany świat Walsera flirtuje z tradycją kina gatunkowego: postapokaliptycznym science fiction, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i „glamour” nie stały ze sobą w sprzeczności.

Walser to pełnometrażowy debiut Zbigniewa Libery, jednego z najbardziej znanych polskich artystów wizualnych (m.in. twórcy kontrowersyjnej instalacji Lego. Obóz koncentracyjny). W 2012 roku Libera został laureatem pierwszej edycji Nagrody Filmowej, utworzonej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy. Wyróżnienie to umożliwiło artyście z pola sztuk wizualnych zrobienie pierwszego filmu fabularnego.

To opowieść o kolejnej straconej szansie na alternatywę dla naszej cywilizacji. Zbigniew Libera

Nowatorska eksperymentalność.
Hanna Margolis, obieg.pl

Postapokaliptyczny thriller.
Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna


Pokaz z udziałem reżysera filmu, Zbigniewa Libery:
piątek, 20 maja 2016, godz. 19.00

Po pokazie Walsera zaplanowana jest projekcja dokumentu ukazującego kulisy powstawania filmu zatytułowany Hippie End.

HIPPIE END | HIPPIE END, reż. Aleksandra Panisko, 45’
Film jest portretem kontrowersyjnego polskiego artysty, Zbigniewa Libery. Kamera śledzi go podczas nagrywania swojego pierwszego filmu fabularnego i debiutu kinowego. Artysta do projektu zatrudnia członków alternatywnej kultury, którzy tworzą utopijną społeczność w rzeczywistym świecie. Aby wykonać zdjęcia do filmu podróżują wspólnie w dzikie góry Słowenii. Budują chatki, w których zaczynają żyć.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share