kpb

TransAfryka - blok krótkich metraży

tytuł oryginalny: varia

reżyseria: varia

czas trwania: 100 min.
produkcja: varia

info: AfryKamera 2016

DZIEŃ W SZKOLE | UN JOUR Á L'ÉCOLE
reż. Victor Ghizaru, Kanada/Burkina Faso 2014, 7’

IDFA 2015
HotDocs 2015
Vues d'Afrique 2015: Wschodzący talent

Burkina Faso. Dwóch braci rozpoczyna dzień ablucjami i krótką muzułmańską modlitwą. Chwilę później na „rydwanach” z taczek ciągniętych przez osły włączają się w ruchliwą ulicę jak brawurowi kowboje przywykli do życia w siodle. „Dyscyplina - praca - sukces” głosi napis na szkole, do której bracia nie dotrą na pierwszą lekcję. Pozbawiona słów i natrętnego komentarza, nakręcona z dyskretnym impetem metafora klasowych podziałów i nierówności. I świata, w którym część ludzi jest niewidzialna.

PRÓŻNIA | LEEMTE
reż. Louw Venter, RPA 2014, 8’

MFF Durban 2015
MFF Toronto 2015
MFF Berlinale 2016
Kiedy Jamal wychodzi z więzienia, czeka na niego tylko Samiah, jego dziewczyna, która teraz mieszka z jego matką. Osiedle przypomina slumsy, w „mieszkaniach” ściany zastępują zasłonki, a sąsiedzi patrzą z nieufną wrogością. Spontaniczną radość z powrotu Jamala zakłóca Samiah, kiedy nie pozwala na seksualne zbliżenie.

SIOSTRA OYO | SOEUR OYO
reż. Monique Mbeka Phoba, DRK/Belgia 2014, 24’

MFF Kartagina 2015
MFF FESPACO 2015
Le Court en dit Long (Francja) 2015: Specjalne wyróżnienie jury
Ecrans Noirs (Kamerun) 2015

Kongo, lata 50. W mieście Mbanza-Mboma powstaje pierwsza belgijska szkoła, w której uczy się, rozmawia i żyje wyłącznie po francusku. Dla kilkuletniej Godelive nauka zaczyna się od ścięcia włosów, ale duchy jej przodków wracają do niej w snach.

NICK | LIFTING NICK
reż. Ian Gabriel, RPA 2015, 7’

Błyskotliwa, teledyskowa nowela piętnująca stereotypy epoki po apartheidzie od reżysera obsypanego nagrodami Wybaczenia. Biała, zrozpaczona kobieta zatrzymuje samochód, którym jedzie czarna para. Rozhisteryzowana prosi o podwiezienie. Z chaotycznych zdań wynika, że została doszczętnie obrabowana.

DZIEŃ ZE ŚMIERCIĄ | A DAY WITH DEATH
reż. Amuwa Oluseyi Asurf, Nigeria 2015, 15’

„Co byś zrobił, gdybyś dostał jeden dzień życia ekstra?” - pyta nas reżyser, niedoszły mikrobiolog, urodzony w starożytnym mieście Zaria w Nigerii. Jego Dzień ze śmiercią to ironiczna, pure-absurdalna opowieść o międzygatunkowej i międzywymiarowej przyjaźni dwóch kobiet, które różni wszystko, ale łączy coś silniejszego niż różnice.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ NIŻ JEDNEJ GŁOWY, ŻEBY PODJĄĆ DOBRĄ DECYZJĘ | ETI KORO NTU AGYINA
reż. Joseph Akwasi Akiwumi, Ghana 2015, 4’

Festival Of Africa (FOFA), Ghana 2015: Najlepszy film krótkometrażowy
„Potrzebujesz więcej niż jednej głowy, żeby podjąć dobrą decyzję”
 - mówi w czasach nacjonalistycznych sympatii i filozofii „my” vs. „oni” posiwiały Samuel Agye Boateng, artysta z Ghany zaproszony 49 lat temu, do zaprojektowania symbolu afrykańskiej demokracji. A co z tą demokracją? „Jedyna droga do zbudowania afrykańskiej tożsamości to wspólnota. Nic innego!” - przekonuje Boateng. Dokumentalna perełka z Ghany, oprawiona obłędną typografią, to krótka lekcja rozumu bez względu na kontynent.

W RZECZYWISTOŚCI | IN REALITY
reż. Kasule Douglas 'Benda', Uganda 2014, 11’

MFF Zanzibar 2015
MFF Pearl (Uganda) 2015: Najlepszy film krótkometrażowy
Reel African Awards 2015: Najlepszy film krótkometrażowy

Jest ona, Jovia - seksowna i zalotna. Gotowa na wszystko. Ale on - Alvin, jej chłopak - myśli za nich dwoje. Przede wszystkim o tym, żeby AIDS nie złamało mu życia.

MIŁOŚĆ | UTHANDO
reż. Tulanana Bohela, RPA 2015, 24’

MFF Zanzibar 2015: Specjalne wyróżnienie
Dwie siostry, jeden mężczyzna - od czasu Balladyny nie wróży to dobrze. Jedna była narzeczoną, ale żoną ma zostać ta druga. Podczas eksplozji zazdrości i wściekłości, odkrywamy, że sednem nie jest miłość do tego samego mężczyzny, ale odwieczna, bolesna rywalizacja między kobietami.

Pokaz w ramach: AfryKamera 2016.


DZIEŃ ZE ŚMIERCIĄ - TEASER:
W RZECZYWISTOŚCI - ZWIASTUN:

Bookmark and Share