kpb

Opowieść o miłości i mroku

tytuł oryginalny: A Tale of Love and Darkness

reżyseria: Natalie Portman
aktorzy: Natalie Portman, Gilad Kahana, Amir Tessler

czas trwania: 99 min.
produkcja: Izrael 2015
premiera: 2016-04-01
język: hebrajski
napisy: polskie
in Hebrew with Polish subtitles
info: e-kinopodbaranami.pl

Film dostępny na e-kinopodbaranami.pl.

MFF w Cannes 2015: światowa premiera
MFF w Toronto 2015: pokaz specjalny


Debiut reżyserski Natalie Portman z nią samą w roli głównej.

Opowieść o miłości i mroku jest ekranizacją bestsellerowej powieści Amosa Oza. To przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku.


Oz wspomina swoich rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielską, obdarzoną niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa znajdowała ukojenie w opowiadaniu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści były coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu niebezpiecznie zbliżyć się do rzeczywistości…

Niewyjaśnione rodzinne tajemnice na zawsze zmieniły życie światowej sławy pisarza.

Zdjęcia do filmu odbywały się w Jerozolimie, a ich autorem jest jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych - Sławomir Idziak.

Reżyserka o realizacji filmu: Nie wiedziałam, że zagram w tym filmie. Zawsze sądziłam, że go tylko wyreżyseruję. Kiedy zaczęłam o tym myśleć, miałam 26 lat, a Fania była zdecydowanie dojrzalszą kobietą. Ale nie zdobyłabym funduszy na produkcję, gdybym nie zagrała tej postaci. Próbowałam przez kilka lat, ale się nie udawało. Mówiono mi: „Jeżeli zagrasz, możemy się dołożyć”. W końcu tak się stało.

Reżyserski debiut Natalie Portman jest na tyle gorzki, że nawet gdyby nie zagrała w nim głównej roli, i tak przykuwałby uwagę powagą, odmiennym spojrzeniem. Poprzeczkę ustawia wysoko. Janusz Wróblewski, Polityka

Wcześniej w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 5: Nasz świat wewnętrzny
.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share