kpb

Kroniki podwórkowe

tytuł oryginalny: Chroniques d'une cour de récré

reżyseria: Brahim Fritah
aktorzy: Yanis Bahloul, Rocco Campochiaro, Vincent Rottiers

czas trwania: 85 min.
produkcja: Francja 2012

Warszawski Festiwal Filmowy 2012

Jest rok 1980. Brahim wraz ze swoją marokańską rodziną mieszka na przedmieściach Paryża. Jego tata pracuje w fabryce, której grozi zamknięcie. Pracownicy rozważają organizację strajku, przez co atmosfera zarówno w domu, jak i w najbliższym otoczeniu chłopca wydaje mu się dziwna i niezrozumiała. Brahim zaprzyjaźnia się z pochodzącym z Chile Salvadorem, zaczyna pasjonować się fotografią, dzięki której może dokładnie obserwować i dokumentować wydarzenia w szkole, w domu i w sąsiedztwie.

Kroniki podwórkowe to fabularny debiut i na poły autobiograficzna opowieść Brahima Fritaha, francuskiego reżysera marokańskiego pochodzenia. Twórca zabiera widzów do czasów swojego dzieciństwa na początku lat 80., okresu ważnych przemian społeczno-ekonomicznych, których echa docierają także na podparyskie podwórko 10-letniego Brahima. Przed problemami dorosłych chroni chłopca rówieśnicza przyjaźń, pierwsza miłość oraz nowe, absorbujące zajęcie - fotografia.

Reżyser o filmie: Fabuła filmu oparta jest na wspomnieniach z mojego dzieciństwa, prawdziwych i wyobrażonych. Obraz jest jak podróż powrotna do dziecięcych lat, odbyta dzięki Brahimowi, mojemu narracyjnemu bliźniakowi. Ścieżka narracji prowadzi meandrami wspomnień, przy czym kierunek nadaje jej obiektywność pisarza, co pozwala mi przesunąć granice fikcji jeszcze dalej.

Pokaz w ramach Francuskiego rendez-vous.

(także w ramach przeglądu Bonjour La France!, 2015)


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share