kpb

W piwnicy

tytuł oryginalny: Im Keller / In the Basement

reżyseria: Ulrich Seidl

czas trwania: 85 min.
produkcja: Austria 2014
premiera: 2015-09-25

MFF Wenecja 2014

Dokument Ulricha Seidla, twórcy głośnej trylogii Wiara. Nadzieja. Miłość.

Piwnica to miejsce owiane tajemnicą. Jest lustrem duszy, odbijającym prawdziwe potrzeby, pasje lub obsesje. To, co bohaterowie Seidla robią w swoich piwnicach, mówi o nich znacznie więcej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Jedni traktują ją jako miejsce do ćwiczeń głosu operowego, inni jako galerię nazistowskich pamiątek, przestrzeń do realizacji seksualnych fantazji czy schronienie dla hodowanego w ukryciu węża. Piwnica to w naszej podświadomości miejsce ciemności i strachu, swoiste siedlisko ludzkiej otchłani. Doskonale odzwierciedla więc zakamarki duszy jej właścicieli.

Po ambitnej Trylogii Ulrich Seidl ponownie powraca do kina filmowym esejem, w którym wykorzystuje swój charakterystyczny styl, aby w tragikomiczny sposób opowiedzieć o tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Olbrzymią rolę odgrywają w tym przypadku surowe i rygorystycznie oświetlone zdjęcia Martina Gschlachta, stałego operatora filmów Jessiki Hausner (Lourdes), które przemawiają równie mocno, jak pokazywane na ekranie niezwykle sugestywne postaci.


Piwnice Seidla są metaforą miłości, która jest równoznaczna z posiadaniem. Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Oszałamia, wzbudza obrzydzenie ale i dziwnie porusza. Guy Lodge, Variety

Ten filmowy esej niezwykle bawi, ale podczas oglądania będziesz wiercił się w fotelu. Deborah Young, The Hollywood Reporter


(także w ramach: Weekend z Docs Against Gravity 2015)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share