kpb

CITIZENFOUR

tytuł oryginalny: CITIZENFOUR

reżyseria: Laura Poitras

czas trwania: 114 min.
produkcja: USA/Niemcy 2014
premiera: 2015-05-15

info: Letnie Tanie Kinobranie

Laureat Oscara® 2015: najlepszy film dokumentalny 
Spirit Award 2015: najlepszy film dokumentalny
Nagroda BAFTA 2015: najlepszy film dokumentalny
Nagrody Cinema Eye 2015: najlepsza reżyseria, najlepszy montaż, najlepsza produkcja, najlepszy film niefabularny
DOK Lipsk 2014: Nagroda Leipziger Ring
CPH:DOX Kopenhaga 2014, IDFA Amsterdam 2014, FF Nowy Jork 2014, FF Londyn 2014

Długo oczekiwany obraz Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki.

Trzecia część trylogii filmowej o Ameryce po 9/11 (poprzednie filmy to Mój kraj, mój kraj i Przysięga) miała początkowo opowiadać o nadużywaniu władzy i łamaniu prawa przez agencje bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Reżyserka pracowała nad filmem od kilku lat, gdy w styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem „CITIZENFOUR”. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami. Pięć miesięcy później Poitras poleciała do Hongkongu z dziennikarzami z „Guardiana” - Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskilllem. Sfilmowali tam rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena. Jeden z prawników w filmie mówi, że w naszych czasach wolność jest tożsama z utrzymaniem prywatności, która staje się ostatnim bastionem autonomii w zglobalizowanym świecie.

Film nie jest tylko szczegółowym zapisem tych rozmów oraz atmosfery pokoju hotelowego za zakrytymi kotarami, ale pokazuje również konsekwencje rewelacji Snowdena i reakcje na nie pochodzące z całego świata. Ten pesymistyczny thriller dokumentalny odkrywa, że żyjemy w czasach przypominających świat opisany przez Orwella. Czy godzimy się na życie pod kontrolą, która nie zna granic? Czy jesteśmy zainteresowani walką o swoją prywatność? Laura Poitras pracując nad filmem, była wielokrotnie zatrzymywana przy przekraczaniu granicy z USA, a po premierze światowej filmu przeniosła się do Berlina.

| Academy Award 2015 for Best Documentary Feature

Citizenfour
is a real life thriller, unfolding by the minute, giving audiences unprecedented access to filmmaker Laura Poitras and journalist Glenn Greenwald’s encounters with Edward Snowden in Hong Kong, as he hands over classified documents providing evidence of mass indiscriminate and illegal invasions of privacy by the National Security Agency (NSA).

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 1: Północ i Południe.

(także: Weekend z Docs Against Gravity 2015)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share