kpb

Sworn Virgin

tytuł oryginalny: Sworn Virgin

reżyseria: Laura Bispuri
aktorzy: Alba Rohrwacher, Emily Ferratello, Lars Eidinger, Flonja Kodheli

czas trwania: 90 min.
produkcja: Włochy/Szwajcaria/Niemcy/Albania/Kosowo 2015

info: PKO Off Camera

Społeczność położonej wysoko w górach wioski w Albanii rządzi się własnymi prawami i każdy z jej mieszkańców dobrze zna przypadającą mu rolę. Wyjątek stanowią „burrnesha", zaprzysięgłe dziewice, które postanowiły wieść życie... mężczyzn.

Taka decyzja oznacza nieosiągalną dla zwykłych kobiet swobodę, ale też samotność - zgodnie z obowiązującymi regułami, wyrzekając się kobiecości, wyrzekają się też miłości i macierzyństwa. Hana Doda dobrze o tym wie; jako Mark już od 14 lat ma prawo do tego, by pić alkohol i posługiwać się bronią. Pewnego dnia przestaje jej to jednak wystarczać.

Debiutantka Laura Bispuri, zafascynowana kultywowanym do dziś w niektórych rejonach Albanii zwyczajem sięgającym XV wieku, stawia w swoim filmie pytania o tożsamość: płciową, seksualną, emocjonalną. Na wzór Simone de Beauvoir włoska reżyserka zastanawia się, czy kobietą się rodzi, czy może raczej się staje, i udowadnia, że pytanie to wciąż nie traci na aktualności. Choć bohaterka tej intymnej, oszczędnie opowiedzianej historii odkrywa tylko swoje ciało, Sworn Virgin to tak naprawdę film drogi.

Pokaz w ramach:
PKO Off Camera 2015.


ZWIASTUN (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share