kpb

Nowa dziewczyna

tytuł oryginalny: Une nouvelle amie

reżyseria: François Ozon
aktorzy: Romain Duris, Anaïs Demoustier, Raphaël Personnaz, Michèle Raingeval, Aurore Clément

czas trwania: 105 min.
produkcja: Francja 2014
premiera: 2015-07-03

Nominacje do Cezarów: najlepszy aktor (Roman Duris) i najlepsze kostiumy
MFF w San Sebastian: nagroda specjalna

Nowy film François Ozona - twórcy hitu 8 kobiet oraz dwukrotnie nominowanego do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes (Młoda i piękna, Basen) zdobywcy Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy Scenariusz (U niej w domu). W rolach głównych francuski amant - Romain Duris (Heartbreaker. Licencja na uwodzenie, Smak życia) oraz Anaïs Demoustier - gwiazda głośnego Sponsoringu Małgorzaty Szumowskiej.

Nowa produkcja Ozona została uhonorowana Sebastiane Award dla Najlepszego Filmu w San Sebastian oraz zdobyła Nagrodę Publiczności na festiwalu w Petersburgu. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Ruth Rendell. Jedną z poprzednich książek autorki zekranizował Pedro Almodóvar (Drżące ciało).

Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi - mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. Podczas niezapowiedzianej wizyty w domu Laury i Davida, Claire natyka się na tajemniczą Virginię. Nowa dziewczyna ma na sobie ubrania Laury, a w jej twarzy jest coś niepokojąco znajomego.

Powiew suspensu jak u Hitchcocka i seksualny niepokój jak u Almodóvara. Variety
Wysmakowane spojrzenie na pożądanie i seksualność. Hollywood Reporter
Mistrzowski. TIFF

(także w ramach: 6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share