kpb

Rana (The Cut)

tytuł oryginalny: The Cut

reżyseria: Fatih Akin
aktorzy: Tahar Rahim

czas trwania: 138 min.
produkcja: Niemcy/Francja/Polska/Włochy/Kanada/Turcja 2014

info: polska premiera filmu

Najnowszy film Fatiha Akina, którego premiera odbyła się na 71. MFF w Wenecji, to trzecia część trylogii niemieckiego reżysera tureckiego pochodzenia. Po opowieści o miłości - Głową w mur (2004) i śmierci - Na krawędzi nieba (2007), w filmie Rana (The Cut) autor porusza temat diabła i zła.

Głównym bohaterem filmu jest kowal Nazaret Manoogian (Tahar Rahim), który przeżył ludobójstwo dokonane w 1915 roku na Ormianach i został odłączony od swojej rodziny. Po wielu latach dowiaduje się, że jego córki bliźniaczki żyją i wyrusza w podróż, żeby je odnaleźć. 
 
W postać głównego bohatera wcielił się francuski aktor pochodzenia algierskiego, Tahar Rahim, znany z roli w głośnym filmie Prorok (2009), za którą nagrodzony został Cezarem. Rahim wystapił także w Przeszłości (2013) Asghara Farhadiego oraz w cieszącej się dużą popularnością komedii Samba (2014) z Omarem Sy i Charlotte Gainsbourg.

Film jest jednocześnie epopeją, dramatem, filmem przygodowym i westernem, a jego motywem przewodnim jest zło tkwiące w ludziach, które z łatwością dochodzi do głosu. Do tematu ludobójstwa Ormian filmowcy sięgają niezwykle rzadko. W filmie Rana po raz pierwszy o tym epizodzie opowiada twórca pochodzenia tureckiego - Fatih Akin.

Pokaz specjalny - polska premiera filmu.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share