kpb

Wędrówka na Zachód

tytuł oryginalny: Journey to the West

reżyseria: Tsai Ming-liang
aktorzy: Lee Kang-sheng, Denis Lavant

czas trwania: 56 min.
produkcja: Francja/Tajwan 2014
premiera: 2015-04-24

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2014: światowa premiera

Niezwykła filmowa medytacja.

Najnowszy film tajskiego mistrza Tsai Ming-lianga
, uhonorowanego Złotym Lwem w Wenecji, z udziałem Lee Kang-shenga - ulubionego aktora reżysera - oraz Denisa Lavanta (Holy Motors).

Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które - czymś zaintrygowane - zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Buddyjski mnich pogrążony w medytacji, idący przez ulice Marsylii. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości.

Wędrówka na Zachód to głębokie, duchowe przeżycie. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji.

Pokazany na wielkim ekranie w IMAKSIE podczas światowej premiery podczas festiwalu w Berlinie film przyciągnął tłumy widzów i był oglądany w absolutnej koncentracji, pozwalając każdemu na sali na unikalne doświadczenie: spotkanie z samym sobą.

Reżyser o filmie: Wędrówka na Zachód to szósty projekt z cyklu Wędrowiec, który uważam za dar niebios w mojej karierze filmowca. W roku 2011 Lee Kang-sheng przechadzał się wolno po scenie w mojej sztuce Only You. Jego rola była tak znakomita, że postanowiłem przenieść ją na filmową taśmę. Marsz Kang-shenga w cztery strony świata, tak wyjątkowy i tak powolny, nawiązuje do postaci Xuanzanga, świętego mnicha z dynastii Tang, który przemierzył pieszo tysiące kilometrów w poszukiwaniu świętych pism”.


„Pięknie sfilmowany, wyjątkowy filmowy klejnot.” Variety

„Każdy, nawet najpiękniejszy obraz, ma tu głębsze znaczenie.” Slant Magazine

„Tsai Ming-liang ciągle zaskakuje. Wędrówka na Zachód to esencja jego stylu i wielka przyjemność.” Screen Daily


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 8: Magia i codzienność.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share