kpb

Dumni i wściekli

tytuł oryginalny: Pride

reżyseria: Matthew Warchus
aktorzy: Bill Nighy, Andrew Scott, Dominic West, Imelda Staunton

czas trwania: 120 min.
produkcja: Wielka Brytania 2014
premiera: 2015-03-06

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2014: światowa premiera, Queer Palm
Złote Globy 2015 - nominacja: najlepsza komedia/musical 
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2015
: najlepszy debiut brytyjski
- nominacje: najlepszy film brytyjski, najlepsza aktorka drugoplanowa - Imelda Staunton
Brytyjskie Nagrody Filmów Niezależnych 2014: najlepszy film brytyjski, najlepsza aktorka drugoplanowa - Imelda Staunton, najlepszy aktor drugoplanowy - Andrew Scott
MFF w Ghent 2014: nagroda publiczności

Jeden z największych brytyjskich przebojów roku.

Komedia, która mówi o tym co łączy ludzi, których wszystko różni. Konserwatywne, górnicze miasteczko, z którego ucieka, kto tylko może. Kiedyś spokojne, dziś targane strajkami. Kiedyś bogate, dziś z trudem wiążące koniec z końcem. Kiedy poczucie wrogości wobec wszystkiego, co obce osiąga apogeum, niespodziewanie przyjeżdżają tu kolorowym busem geje i lesbijki ze stolicy. Na ratunek potrzebującym!

Dumni i wściekli opowiada niewiarygodną, ale opartą na faktach historię. Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Cannes, a Dumnych i wściekłych uznano za najlepszy debiut minionego roku.

W rolach głównych plejada gwiazd, m.in Bill Nighy (To tylko miłość), Imelda Staunton (Vera Drake), Andrew Scott (Jim Moriarty w serialu Sherlock) i Dominic West (seriale Prawo ulicy i Czas prawdy).

Dumni i wściekli to film o zderzeniu i połączeniu dwóch zupełnie odmiennych światów, które stały się ofiarami prześladowań, opresji i społecznych uprzedzeń. To historia dwóch społeczności, które łączą siły przeciwko wspólnemu wrogowi.

Dai Donovan, jeden z uczestników górniczych strajków: Jako uczestnik górniczych strajków w 84 i 85 roku zawsze będę dumny z postawy moich kolegów i naszych rodzin. Broniliśmy przemysłu i całych społeczności. Strajki nie mogłyby jednak trwać, gdyby nie wsparcie tysięcy ludzi w całej Wielkiej Brytanii. Mam świadomość, że jedną z grup, które wspierały nas wtedy wyjątkowo była Lesbijki i Geje Wspierają Górników. Jej członkowie zapomnieli na chwilę o opresjach, których sami doświadczali, by pomóc górnikom, którzy po raz pierwszy stali się obiektem ataków brytyjskiego państwa. Ludzie zaangażowani w LGSM mogli po prostu stać z boku i nie robić nic. Górnicy zawsze będą wdzięczni, że jednak postanowili działać i zaoferowali przyjaźń oraz braterstwo.

Mówiąc wprost - jeden z najlepszych filmów tego roku.
San Francisco Chronicle

To film pełen miłości i życzliwości, który jednak pokazuje, że kiedy nadstawia się karku, to trzeba być gotowym na walkę. Cudowny.
Time Out London

To film, którego twórcom wydawało się, że mogą zmienić świat. I właśnie dlatego bardzo mi się podobał.
Rolling Stone

Ten film sprawi, że popłaczecie się ze wzruszenia i śmiechu, a po seansie będziecie chcieli urządzić paradę, albo chociaż imprezę, jakby to był rok 1984.
Empire

Świetny temat i znakomita rozrywka.
Wall Street Journal


| Set in the summer of 1984 - Margaret Thatcher is in power and the National Union of Mineworkers (NUM) is on strike. At the Gay Pride March in London, a group of gay and lesbian activists decides to raise money to support the families of the striking miners. But there is a problem. The Union seems embarrassed to receive their support.

But the activists are not deterred. They decide to ignore the Union and go direct to the miners. They identify a mining village in deepest Wales and set off in a mini bus to make their donation in person. And so begins the extraordinary story of two seemingly alien communities who form a surprising and ultimately triumphant partnership.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 4: Śmiech i łzy.ZWIASTUN:

Bookmark and Share