kpb

Zestaw krótkich filmów (Festiwal Filmowy Kino Dzieci)

ZESTAW KRÓTKICH FILMÓW, 52’

Zbiór krótkich metraży o przygodach i problemach dzieci. Na zestaw złożyły się filmy poruszające temat trudnych, dziecięcych wyborów, radzenia sobie z presją otoczenia czy konieczności akceptacji przez bliskich. To także urocze opowieści o pierwszych miłościach i sile przyjaźni.


W zestawie:

BALUBA RUNA
| BALUBA RUNA
reż. Christian Lo, Norwegia 2007, 17’

Krótkometrażowy film pokazywany na wielu festiwalach, zrealizowany przez Christiana Lo (znanego z filmu Rafiki oraz pokazywanego podczas Kina Dzieci filmu Twardziele). Zabawna i przewrotna historia o demokracji i bardzo dorosłych wyborach. Czy ośmioletnia Runa zostanie nowym premierem Norwegii? Dziewczynka, choć bardzo chciałaby być przywódcą rządu, nie jest zachwycona wizją przeprowadzki do Oslo bez mamy. Czy wizyta premiera w szkole Runy zmieni sytuację?

BENDIK I POTWÓR | BENDIK & MONSTERET
reż. Frank Mosvold, Norwegia 2014, 10’

Komputerowa animacja oparta na książce zna­nego norweskiego autora, Arne Svingena. Opowiada o konieczności poszukiwania siebie, odkrywania tego, kim się jest, a także o potrzebie akceptacji ze strony najbliższych. Potwór marzy o tym, by zostać piosenkarzem kabaretowym. Jest jednak nieśmiały i z trudem przychodzi mu realizowanie swoich marzeń. W osiągnięciu celu pomaga mu rezolutny Bendik. Chłopiec sam ma problemy z porozumieniem z mamą i jej partnerem, ale przygoda z Potworem może wszystko zmienić.

GRZECZNA | SNILL
reż. Astrid A. Aakra, Norwegia 2006, 10’

Prezentowana na wielu dziecięcych festiwalach animacja bazująca na norweskiej książce dla dzieci Gro Dahlego i Sveina Nyhusa. Historia pokazująca, że oczekiwania innych bywają ograniczające. Lucy to grzeczna mała dziewczynka - oczko w głowie mamy i ukochana córka tatusia. Ładna, zawsze cicha, spokojna i mądra. Presja ze strony rodziców okazuje się jednak zbyt duża. Czy można być zawsze idealnym i postępować zgodnie z oczekiwaniami innych? Pewnego dnia Lucy znika. Czy rodzicom uda się ją odnaleźć i zaakceptować również jej wady?

IVER | IVER
reż. Christian Lo, Norwegia 2004, 9’

Jeden z pierwszych krótkometrażowych obrazów zrealizowany przez znanego norweskiego twórcę filmów dla dzieci, Christiana Lo. Zabawny film o nakazach i zakazach, ale i o tym, że czasem warto je złamać. Iver uwielbia pływać, ale na basenie nie zachowuje się tak, jak powinien. Jego dobra zabawa nie podoba się innym dzieciom, a zwłaszcza ratownikowi. Kiedy Iverowi udaje się zostać samemu na basenie już po jego zamknięciu, okazuje się, że on i ratownik mają ze sobą wiele wspólnego. Czy Iverowi uda się przekonać ratownika, że zakazy są czasem po to, by je łamać?

PEWNEGO RAZU W KALOSZACH | DET VAR EN GANG EN CHERROX
reż. Håvard Haukeland Janbu, Christopher Pahle, Martin Zimmer, Norwegia 2006, 6’

Aktorska historia miłosna dla najmłodszych, pokazywana na wielu festiwalach filmowych (m.in. Giffoni). Starszym widzom z pewnością przywoła na myśl Romeo i Julię, dla młodszych pozostanie zabawną opowieścią o pierwszym pocałunku. Siedmioletni Richard marzy o tym, by pocałować Camillę. To dobrze, bo ona również myśli o pocałunku z chłopcem. Zanim jednak uda im się zrealizować ten cel, będą musieli pokonać wiele trudności. Współczesna historia miłosna dla dzieci w każdym wieku, pełna przygód i romantycznej atmosfery.

(dla dzieci w wieku: 7+)

Pokaz w ramach Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Bookmark and Share