kpb

Czy Noam Chomsky jest wysoki, czy szczęśliwy?

tytuł oryginalny: Is the Man Who Is Tall Happy?

reżyseria: Michel Gondry

czas trwania: 88 min.
produkcja: Francja 2013
premiera: 2014-09-05

info: Letnie Tanie Kinobranie

PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2014:
Wyróżnienie Specjalne Jury Nagrody Millennium
T-Mobile Nowe Horyzonty 2014, Transatlantyk Festival Poznań 2014, Festiwal Sztuki Filmowej Dwa Brzegi 2014
MFF Berlin 2014, MFF Montreal 2013, FF Nowy Jork 2013, FF Phoenix 2013

Nowy film Michela Gondry'ego (Zakochany bez pamięci, Jak we śnie), w którym rozmawia z Noamem Chomskym - jednym z największych myślicieli XX i XXI wieku.

Film jest próbą ukazania niezwykle interesującej osobowości Noama Chomsky’ego, a także jego ciekawych, choć skomplikowanych naukowych teorii. Michael Gondry zdecydował się tu na wyjątkowy zabieg. Nie tylko prowadzi z naukowcem fascynującą i szczerą rozmowę. Dodatkowo ubarwił ją również fantastycznymi animacjami, które w doskonały sposób obrazują na ekranie to, o czym opowiada Chomsky. 

Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy? to prawdziwa wizualna i intelektualna uczta, a tytuł to świadoma i nieco ironiczna zabawa językiem, która nawiązuje do teorii języka Chomsky’ego.

Michel Gondry o bohaterze filmu w rozmowie z Barbarą Hollender: „Chomsky to fascynujący umysł. Intelektualista, od dawna mnie interesował. Zetknąłem się z nim jakieś dziewięć lat temu. Byłem pod wrażeniem jego poglądów politycznych, ale zainspirowała mnie jego myśl, że kreatywność jest powszechna dla gatunku ludzkiego, ale bardzo niewielu ludzi ją wykorzystuje. Zacząłem studiować jego teorie naukowe, zwłaszcza z dziedziny semiotyki. Zmierzenie się z tym było wielkim wyzwaniem”. (fragment wywiadu dla „Rzeczpospolitej”)


„Porozmawiał z wielkim filozofem. Przyznaje, że niewiele zrozumiał. Mimo to zrobił o tym film. Dziecięca bezpretensjonalność to największa siła Michela Gondry’ego.” Małgorzata Sadowska, Newsweek.pl

„Dokument zostaje podany w formie animowanych obrazów (...). Abstrakcyjne, groteskowe, pełne ciekawie pomyślanych wizualnych metafor, te rysowane prostą kreską „dopowiedzenia” stanowią zupełnie niespodziewaną atrakcję, w wielu miejscach rywalizując z intelektualnymi wyzwaniami rzucanymi przez Chomsky'ego.” Darek Kuźma, Onet.pl


| From Michel Gondry, the innovative director of Eternal Sunshine of the Spotless Mind and The Science of Sleep, comes this unique animated documentary on the life of controversial MIT professor, philosopher, linguist, anti-war activist and political firebrand Noam Chomsky. Through complex, lively conversations with Chomsky and brilliant illustrations by Gondry himself, the film reveals the life and work of the father of modern linguistics while also exploring his theories on the emergence of language. The result is not only a dazzling, vital portrait of one of the foremost thinkers of modern times, but also a beautifully animated work of art.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 6: Spokój i szaleństwo.ZWIASTUN:

Bookmark and Share