kpb

Wszystko na sprzedaż (Everything for Sale)

tytuł oryginalny: Wszystko na sprzedaż

reżyseria: Andrzej Wajda
aktorzy: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski

czas trwania: 100 min.
produkcja: Polska 1968
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Wajdy historie prawdziwe // with English subtitles

Wszystko na sprzedaż opowiada o realizacji filmu pod tym samym tytułem. Aktor grający główną rolę nie stawia się na plan. Zaczynają się poszukiwania, w których udział biorą jego bliscy, czyli żona Elżbieta, Beata - dawna miłość (obecna żona reżysera) oraz podziwiający go młody aktor, Daniel. W trakcie dociera do nich wiadomość, że mężczyzna zginął, wyskakując z pędzącego pociągu. Dawnego scenariusza nie da się już realizować - zamiast tego pojawia się pomysł na osobistą opowieść o zmarłym i roli, jaką odegrał w życiu ich wszystkich.

Jednym z impulsów do realizacji filmu była dla Andrzeja Wajdy tragiczna śmierć wybitnego polskiego aktora, Zbigniewa Cybulskiego. Wszystko na sprzedaż jest nie tylko próbą opowiedzenia językiem filmowym o przyjacielu, a także o stracie, jaką po jego odejściu poniosło polskie kino.

Czuliśmy zawsze jego namiętność, jego gwałtowność; wszyscy, którzy z nim pracowali czuli, że to był człowiek niezwykle inspirujący, że miał w sobie zdumiewającą łatwość wymyślania i mnożenia najbardziej efektownych scen. Miał w sobie coś z fantasty. Chciałbym, żeby takim objawił się w moim filmie. - tak o Zbigniewie Cybulskim pisał Andrzej Wajda na łamach miesięcznika „Kino”.

Reżyser w swoim filmie portretuje środowisko ludzi tworzących kino. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Plejada gwiazd polskiego aktorstwa, czyli m.in. Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Elżbieta Czyżewska, Bogumił Kobiela występują pod własnymi nazwiskami.

| The movie tells the story of making a film of the same title. The actor playing the lead role did not come to the movie set. The search is being started, involving his loved ones - his wife Elizabeth, Beata, a former love (the director's current wife) and Daniel, young actor, who admires him. Soon they received a message that the man died jumping out of a speeding train. The former script can no longer be pursued - instead, the crew comes up with an idea of ​​a personal story about the deceased and the role he played in their lives.


The film will be shown with English subtitles.


Pokaz w ramach przeglądu filmów Wajdy historie prawdziwe (2016)ZWIASTUN:

Bookmark and Share