kpb

54. KFF: Panorama filmu polskiego (31 maja): Jestem Polakiem; Superjednostka; Moje 89 pokolenie

PANORAMA FILMU POLSKIEGO | PANORAMA OF THE POLISH FILM, 100'

 
JESTEM POLAKIEM | I’M POLE
reż.|dir. Paweł Hejbudzki, PL 2013, 17’ (dok.)

Bohater filmu, młody chłopak, przyjeżdża do Warszawy, aby wziąć udział w Marszu Niepodległości. Staje w centrum wydarzeń i nie może się zdecydować, po której stronie się opowiedzieć. Jaki to wszystko ma sens, w jakim kraju żyję, czym jest dla nas dziś wolność - próbuje uzyskać odpowiedź na te pytania. Kiedy pod koniec filmu spogląda na spaloną tęczę na Placu Zbawiciela, mówi: „mój sąsiad tak świnie opala”.

(opis na stronie KFF)


SUPERJEDNOSTKA | SUPER UNIT
reż.|dir. Teresa Czepiec, PL 2014, 20’ (dok.)

Katowicka Superjednostka to jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce. Zaprojektowany został jako „maszyna do mieszkania”. Kamera przemieszcza się po labiryncie schodów i korytarzy, zagląda do niektórych mieszkań i rejestruje toczące się we wnętrzu życie. „Superjednostka ma 762 drzwi do mieszkań. My uchylamy tylko niektóre na chwilę, gościmy tam przez moment i wychodzimy” - mówi autorka filmu.

(opis na stronie KFF)


MOJE 89 POKOLENIE | MY 89 GENERATION
reż.|dir. Paweł Jóźwiak-Rodan, PL 2014, 63’ (dok.)

Reżyser filmu Moje 89 pokolenie zwrócił się za pośrednictwem Internetu z apelem do młodych ludzi, aby chwycili za kamery, aparaty fotograficzne oraz telefony komórkowe, nagrali filmy o sobie samych i zaprosili widzów do świata „pokolenia 89+”. Z kilkudziesięciu godzin nadesłanych materiałów powstał nowatorski crowdsourcingowy film dokumentalny opowiadający historie siedmiorga wkraczających w dorosłość bohaterów, którzy próbując porządkować własne życia, kreślą przy okazji obraz tzw. pokolenia wolnej Polski.

(opis na stronie KFF)


Pokaz w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Fotos: Jestem Polakiem

Bookmark and Share