kpb

54. KFF: Retrospektywa Bogdana Dziworskiego 3 (30 maja)

RETROSPEKTYWA BOGDANA DZIWORSKIEGO 3 | BOGDAN DZIWORSKI RETROSPECTIVE 3, 101' 


SZAPITO

reż.|dir. Bogdan Dziworski, PL 1984, 29' (dok.)

Jeden z najlepszych i najpiękniejszych filmów o cyrkowcach w historii polskiej dokumentalistyki. Autorowi udało się namówić emerytowanych artystów zespołu „Szapito” do powrotu na arenę. Czujemy, że utrwalone na taśmie życie, bohaterowie i ich występy bezpowrotnie odchodzą w przeszłość. Dziworski z serdecznością i zadumą spogląda na ten przemijający świat.

(opis na stronie KFF)


SEN | SLEEP
reż.|dir. Bogdan Dziworski, PL 1987, 9' (dok.)

Ta krótka impresja powstała ze zbioru materiałów, które nie weszły do filmu Hommage à Beksiński - pokazywanego na Festiwalu w Cannes w 1986 roku - i jest wynikiem fascynacji autora innym artystą, wybitnym malarzem Zdzisławem Beksińskim. To próba nadania środkami filmowego wyrazu dodatkowej wymowy znanym dziełom Beksińskiego. Odnajdywanie odniesień stanowi wyzwanie dla widza.

(opis na stronie KFF)


WIDZĘ | I CAN SEE 
reż.|dir. Bogdan Dziworski, PL 1988, 23' (dok.)

Nastrojowa i wzruszająca opowieść o niewidomych dzieciach. Oglądamy reportażowe zdjęcia, nakręcone w 1987 roku w ośrodku dla niewidomych w Laskach, ale też sceny impresyjne - jak te, w których dzieci dotykają zwierząt, by potem lepić ich miniatury z plasteliny. Z codziennych i prozaicznych wydarzeń Bogdan Dziworski, Krzysztof Ptak i Wit Dąbal wydobywają piękno, dostrzegalne tylko przez wrażliwych obserwatorów.

(opis na stronie KFF)


WIĘZIEŃ | THE PRISONER
reż.|dir. Bogdan Dziworski, PL 1990, 40' (dok.)

Po kilku latach Dziworski powraca z kamerą do bohatera Kilku opowieści o człowieku. Przyglądamy się Jerzemu Orłowskiemu w więziennej celi - w której odsiaduje wyrok za kradzież - i po wyjściu na wolność. Wokół niego wiele się zmieniło, ale on pozostał taki sam, ze swoją imponującą sprawnością, odwagą i pasją do rysowania. Film powstał na zlecenie BBC 40 Minutes i jest pierwszym dokumentem bez słownego komentarza w historii brytyjskiej stacji.

(opis na stronie KFF)


Pokaz w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Fotos: Sen (1987)

Bookmark and Share