kpb

54. KFF: Noc etiud studenckich 2 (28 maja): National Film and Television School

NOC ETIUD STUDENCKICH 2 | STUDENT FILMS NIGHT 2, 185' 
National Film and Television School


BRAT
 | BROTHER
reż.|dir. Łukasz Konopa, UK 2013, 43’ (dok.)
Film stanowi zapis osobistej podróży reżysera w poszukiwaniu brata, z którym nie miał kontaktu od siedemnastu lat.

(opis na stronie KFF)


MOST | THE BRIDGE
reż.|dir. Mara Trifu, UK/ROU 2013, 5’ (dok.) 
Narowisty koń zrywa się do biegu, koty dokazują, a kondukt żałobny odprowadza zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Wszystkie te zdarzenia rozgrywają się na mostku przerzuconym nad wyschniętym korytem rzeki. Natura pozostaje obojętna wobec ludzkiej tragedii. Most to poetycki film o niemal wymarłym rumuńskim miasteczku, które do życia przywróciła śmierć.

(opis na stronie KFF)


DYLAN
reż.|dir. Ania Winiarska, UK 2011, 27’ (dok.) 
Trwający trzydzieści lat konflikt w Irlandii Północnej odcisnął piętno na jej stolicy, Belfaście. Tragiczna spuścizna etniczno-politycznych zawirowań stanowi jednak raczej odległe tło dla codziennych zajęć 14-letniego Dylana, którego oczami oglądamy miasto. Ten wrażliwy, choć zagubiony i pozbawiony dobrych wzorców nastolatek żyje z dnia na dzień. Czy wychowany w społeczności bez aspiracji ma szansę poznać pełnię życia?

(opis na stronie KFF)


CZYŚCICIELETHE CLEANERS
reż.|dir. Constantinos Georgoussis, UK 2012, 35’ (dok.)
W czerwcu 2012 roku skrajnie prawicowa, neonazistowska partia Złoty Świt przekroczyła trzyprocentowy próg wyborczy i uzyskując poparcie na poziomie 7% głosów, weszła do greckiego parlamentu. W kraju gnębionym przez kryzys ekonomiczny i w sytuacji wysokiego bezrobocia ludzie zaczynają upatrywać nadziei na poprawę w ultranacjonalistycznym ugrupowaniu, którego hasło „Grecja dla Greków” zdobywa coraz większą popularność.

(opis na stronie KFF)


POTEM | AFTER
reż.|dir. Łukasz Konopa, UK 2012, 7’ (dok.) 
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau co roku jest celem odwiedzin i pielgrzymek ludzi z całego świata. W 2011 roku liczba zwiedzających przekroczyła 1,4 miliona osób. Film stanowi zapis jednego dnia z działalności byłego obozu koncentracyjnego. Rejestrując codzienną krzątaninę pracowników muzeum i zachowania odwiedzających, stawia pytanie o rolę miejsc pamięci we współczesnym społeczeństwie.

(opis na stronie KFF)


OSŁODZIĆ RANY | HONEY ON WOUNDS
reż.|dir. Iulia Stoian, UK 2014, 30’ (dok.)
Według Kanunu, albańskiego prawa zwyczajowego, wdowom wojennym w Kosowie nie wolno ponownie wyjść za mąż, pracować czy wieść samodzielnego życia w społeczności. Zniewolone przez tradycję, w samotności zmagają się z ubóstwem i depresją. W jednym z miasteczek doradcy socjalni starają się przekonać owdowiałe kobiety, że proces powrotu do życia może się zacząć tuż za progiem ich domów, w ogrodzie. Potrzebują tylko drewnianej skrzynki i... królowej-matki.

(opis na stronie KFF)

 
ŚPIEWAJ CAŁYM SERCEM | SING YOUR HEART OUT
reż.|dir. Peter Akar, UK 2014, 46’ (dok.)
Słodko-gorzki dokument muzyczny o nietypowym chórze z londyńskiego Hackney, który tworzą ludzie zmagający się z depresją. Choć różnią ich doświadczenia i problemy, wszyscy znaleźli się w zespole z tego samego powodu: chcą walczyć z chorobą za pomocą muzyki. Czy rzeczywiście ma ona moc uzdrawiania, którą przypisują jej chórzyści?

(opis na stronie KFF)


Pokaz w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

fotos: Most, reż. Mara Trifu

Bookmark and Share